19 °C

Piyasalar sakin açıldı

Küresel piyasalardaki iyimser seyre paralel dolar/TL yeni güne 3.43 seviyesinin altında başlarken, borsa kapandığı seviyeden güne başladı.

Piyasalar sakin açıldı

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi, dünkü kapanışa göre herhangi bir değişim göstermeden açıldı. Dün günün ilk yarısındaki satışların karşılanmasının ardından öğleden sonra yükselişe geçen BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,68 artışla 109.612 puandan tamamlamıştı.

Dolar/TL ise uluslararası piyasada değer kaybeden dolara paralel analistlerin destek olarak nitelendirdiği 3,4220'ye gerilemesi sonrası bugün sabah ilk işlemlerde 3,4270 seviyesinde bulunuyor.

Analistler, teknik açıdan dolar/TL'nin 3,4220 desteğinin kırılması durumunda düşüşün ivme kazanabileceğini belirterek, BIST 100 endeksinde ise tarihi zirve konumundaki 110.530 seviyesinin direnç olarak izleneceğini kaydetti.

Küresel piyasalarda son durum

Öte yandan Asya borsaları, ABD Başkanı Donald Trump ve kongre liderlerinin ABD'nin borç sınırını yükseltme konusunda beklenmedik bir şekilde anlaşmaya vararak yakın dönemdeki hükümeti kapatma riskini ortadan kaldırmalarının ardından toparlandı.

Trump, 15 Aralık'a kadar ABD borç sınırını yükseltme ve hükümete destek/fon sağlama konusunda beklenmedik bir şekilde Demokratlarla anlaşmaya varmış oldu. Trump'ın nadiren böyle iki taraflı tutum sergilemesi Cumhuriyetçi senatörleri şaşırttı.

Draghi izleniyor

Piyasalar bugünkü Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısına odaklandı.

ECB Başkanı Mario Draghi'nin bugünkü toplantıda ekonomiye verilen desteği kısmak için zemin hazırlamaya başlaması bekleniyor.

Draghi'nin bu yıl dolar karşısında yüzde 13'den fazla değer kazanan euronun son dönemdeki güçlü seyrine ilişkin herhangi bir çekince ifade edip etmeyeceği de yakından izleniyor.

Euro yüzde 0.1 artışla 1.1925 dolara yükselmesine rağmen geçen hafta gördüğü Ocak 2015'ten bu yana en yüksek seviyesi olan 1,2070 doların altında işlem görüyor.

Daha yüksek euronun ECB'nin tahvil alım desteğini kontrol altına alma planlarını yavaşlatabileceği beklentileriyle baskı altında kalan euro, iki buçuk yılın zirvesini görmesinin ardından ivme kaybetmişti.

Petrol fiyatları 4 ayın zirvesindePetrol fiyatları 4 ayın zirvesinde

 

Piyasaların gözü Draghi'dePiyasaların gözü Draghi'de

 

Dolar, yönünü aşağı çevirdiDolar, yönünü aşağı çevirdi

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap