Piyasalar yön arayışını sürdürüyor

Artan ikinci dalga endişelerinin normalleşme adımları sonrası gelen toparlanma işaretlerinin önüne geçmesiyle piyasalardaki yön arayışı bugün de devam ediyor. Dolar/TL 6,85 ve euro/TL 7,69'dan değerleniyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Salgında ikinci dalga endişelerinin ve hızlı ekonomik toparlanmaya dair gelişmelerin önüne geçmesiyle sıkışan piyasalar son günlerde yön bulmakta zorlanıyor. ABD borsaları çok küçük artılarla günü kapatırken aynı tablo bu sabah saatlerinde ABD vadeli kontratları için de geçerli. Asya borsalarında da ağırlıklı olarak hafif yükselişlerle kapandı. Çin'de onaylanan Uygur tasarısının ardından ABD ile gerilimin tırmanması, piyasalar açısından önemli bir jeopolitik risk unsuru olmaya devam ediyor. Çin'de Şanghay bileşik endeksi kapanışa yakın yüzde 0,9 artarak 2.967 puan oldu. Japonya'da manşet enflasyonun mayısta beklentilerden fazla gerilemesine karşın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,6 artışla 22.479 puandan kapandı. Hindistan'da Sensex endeksi yüzde 1,1; Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,9;  Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,2 primle haftayı tamamladı.

Dolar 6,885; Borsa İstanbul 113 bin 500 puanın üzerinde

Yurt içinde döviz piyasasında yatay seyir dikkat çekiyor. Dolar/TL 6,85; euro/TL ise 7,69'dan değerleniyor. Güne yüzde 1,16 artışla 113 795 puandan başlayan Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında 113 bin 500 üzerinde tutunmayı başladı. 

Avrupa borsaları, haftanın son işlem gününe alıcılı başladı. Açılışın ardından Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 0,6 değer kazanarak 366 puanda, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,5 artarak 12.343 puanda seyrediyor.

AB liderleri kurtarma paketini görüşecek

Piyasaların gözü bugün TSİ 11:00'de başlayacak olan Avrupa Birliği zirvesine çevrildi. Zirvede AB liderlerin 750 milyar euroluk koronavirüs kurtarma fonu sağlamak için bölgesel anlaşmazlıkları sona erdirmeye çalışacaklar.

Fed bilançosu pandemi sürecinde ilk kez geriledi

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bilançosundaki aktifler Şubat ayından beri ilk kez bu hafta düşüş gösterdi. Fed'in aktiflerindeki bu azalma, yabancı merkez bankalarıyla olan para takaslarındaki (swap) sert düşüşü ve acil durum kredi mekanizmalarına olan talepteki devam etmekte olan yavaşlamayı yansıttı.

ABD hazine bonoları ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerden bankalara ve hükümetlere sağlanan borçlara kadar farklı aktiflerden oluşan Fed'in bilançosu bir hafta önceki 7.22 trilyon dolardan 17 Haziran'da 7.14 trilyon dolara düştü.

IMF: ABD'nin 2. çeyrekte beklenenden derin daralabilir

ABD'de koronavirüs nedeniyle kapanmaların, mobiliteyi sınırlayan bazı tedbirlerin geri çekilmiş olmasına rağmen beklenenden uzun sürdüğüne işaret eden IMF, ABD ekonomisinde ikinci çeyrekte beklentilerden daha derin bir daralma yaşanmasının büyük olasılık olduğunu bildirdi. IMF Dış İlişkiler direktörü Gerry Rice, dün düzenlediği basın toplantısında, işletmelerin bir kısmının kapalı olmaya devam ettikleri dikkate alındığında ABD ekonomisinde toparlanma hızının yavaş olabileceğine işaret etti ancak rakam vermedi.

Rice, detaylı rakamların 24 Haziran'da güncellenecek IMF Dünya Ekonomik Görünümü raporunda yer alacağını vurguladı. IMF, Nisan ayında yayınladığı raporda ABD ekonomisinin 2020'de yüzde 5,9 daralacağını ve 20201'de yüzde 4,7 büyüyeceğini tahmin etmişti.