Piyasalarda 'açık uçlu' dalgalanma!

Gün boyu satış baskısıyla hareket eden küresel piyasalar Fed'in 'açık uçlu' alım hamlesiyle dalgalandı. Yüzde 3'ün üzerinde eksileri gören BIST 100, kısa süreli olarak eksileri sıfırlasa da kapanışa doğru artan satışlarla günü yüzde 1,8 kayıpla kapattı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dünya Online

Koronavirüsün geleceğine yönelik belirsizlikler ve gelişmiş ülkeler dahil dünya ekonomilerini birçoğunda resesyon beklentisi piyasaların yeni haftaya sert satışlarla başlamasına neden oldu. Ancak Fed'in açıkladığı yeni hamleler ve limitsiz varlık alımı yapacağını açıklaması borsaları dalgalandırdı.

BİST 100, dalgalı gün

Fed in açıklaması öncesinde 83 bin 200 puan seviyelerinde seyreden Borsa İstanbul, 20 dakika içerisinde 3 bin puanlık kaybını geri verdi ve cuma günkü kapanış seviyelerine geldi. Saat 15:20 sularında 86 bin 200 puanın üzerini test eden BIST 100, ABD borsalarının ekside açılmasıyla birlikte yüzde 1 civarında eksiye döndü. Kapanışa doğru gelen satışlarla eksiler derinleşti ve endeks günü yüzde 1,81 kayıpla 84 bin 246 puandan kapandı.

Dolar/TL 6,60'tan döndü

Pay senedi piyasasında yaşanan hareketlilik sınırlı da olsa döviz piyasalarında da hissedildi. Karar öncesinde 6,60'ın üzerine çıkan dolar/TL kuru 6,57'lere kadar çekildi. Borsa İstanbul'un kapandığı dakikalarda dolar/TL kuru 6,5960 liradan; euro/TL, 7,1280'den el değiştiriyordu. 

Brent petrol ise gün boyu devam eden 25-26 dolar seviyelerinde dengelendi. 

Borsalarda yüksek oynaklık

Asya borsaları yüzde 4-5 bandında satışlarla kapanırken; gün boyu Avrupa borsaları ve Borsa İstanbul, benzer seviyelerde satıcılı seyrediyordu. Fed'in açıklamasıyla birlikte dünya borsalarında kayıplar önce sıfırlandı, sonra gelen yeni satışlarla ön yeniden eksiye döndü. ABD vadelilerin artı yüzde 3'leri gördüğü günde ABD borsaları yüzde 3'ün üzerinde kayıpta...

Fed, sınırsız varlık alımı açıkladıFed, sınırsız varlık alımı açıkladı