24 °C

Piyasalarda azalan paket umutları satış getirdi

Küresel piyasalar, artan vakalar ve ABD'deki destek paketinin seçimler öncesinde geçme ihtimalinin zayıflamasının etkisiyle sert satışlar yaşanıyor. Yurt içinde de yopun veri gündeminin izlendiği günde dolar/TL 7,94 seviyesinden değerleniyor.

Piyasalarda azalan paket umutları satış getirdi

Küresel piyasalar, ABD'de koronavirüs mali destek paketinin başkanlık seçimlerinden önce geçmesiyle ilgili son umutların kırılması ve dünyanın her yerinde artan koronavirüs vakalarından endişe duyan yatırımcıların son günlerdeki kârlarını realize etmeleriyle düşüş gösterdi. Avrupa borsaları, Asya borsaları ve ABD vadelilerinde bugün ciddi kayıplar söz konusu... Avrupa borsalarında kayıplar yüzde 3'ü geçerken Asya'da eksilerin derinliği farklılık göstermekle birlikte ağırlıklı olarak yüzde 1'in etrafında yoğunlaştı. ABD vadelilerde de yüzde 1'i geçen düşüşler yaşanıyor. 

Yurt içinde ise bugün yoğun veri gündemi takip edildi. Eylül ayı bütçe rakamları ve konut satışlarının açıklanmasının ardından haftalık para banka verileri geldi. Bütçe 29,7 milyar lira açık verirken konut satışları faizlerdeki düşüşün sürmesiyle birlikte gerilemeye devam ediyor. Dün piyasaların kapanışına doğru 7,90'ın altına gerileyen dolar/TL kuru, bugün gün boyu 7,93-7,94 bandından seyretti. Euro/TL'de de 9,31'li seviyeler mevcut.

DETAY: Piyasalar neden geriliyor? 

Koronavirüs pandemisinde vaka sayıları artış hızı tekrar artarken, büyük ekonomilerin tekrar kapanacağından endişe eden yatırımcılar kâr realizasyonuna gittiler. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in 3 Kasım seçimlerinden önce mali canlandırma paketinin geçmesinin olası olmadığına yönelik açıklaması da yatırımcıları kâr realizasyonu yapmaya iten diğer bir sebep oldu. Öte yandan konuya yakın olan iki kaynağın açıklamasına göre, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Çinli Ant Group'u ABD'nin ticari kara listesine eklemek için Trump yönetimine teklif sunması sonrasında ABD ve Çin arasındaki gerilim bir kez daha su yüzüne çıktı.

Altın 1.900 doların altında petrol düşüşte

Altın fiyatları, doların güçlü seyretmesi ve ABD mali canlandırma paketinin seçimden önce
geçirilmesiyle ilgili umutların tükenmesiyle düştü.  Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0,2 düşüşle 1.896 dolara inerken, ABD altın vadelileri ise yüzde 0,4 kayıpla 1.899 dolara düştü.
Gümüşün ons değeri ise yüzde 0,9 düşüşle 24,07 dolara geriledi. Brent ham petrolü ise güne yükselişe başlamasının ardından düşüşe geçti. Varil fiyatı yüzde 3 civarı düşüşle 42 doların altına geriledi. 

Avrupa borsalarında sert satışlar

Avrupa borsaları da bugün sert satış ağırlıklı bir seyirde. Stoxx Europe 600 gösterge endeksi yüzde 1,5 azalarak 365 puan, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,7 gerileyerek 12.797 puan seviyelerinde.

İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,9 azalışla 5.827 puanda, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,4 düşüşle 4.872 puanda, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 1,4 kayıpla 6.820 puanda ve İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 1,6 gerilemeyle 19.290 puanda seyrediyor.

Bankalardaki mevduat ve krediler arttıBankalardaki mevduat ve krediler arttı

Yabancılar 441 milyon dolarlık menkul kıymet sattıYabancılar 441 milyon dolarlık menkul kıymet sattı

Merkez'in döviz rezervleri 291 milyon dolar azaldıMerkez'in döviz rezervleri 291 milyon dolar azaldı

Bütçe, eylülde 29,7 milyar lira açık verdiBütçe, eylülde 29,7 milyar lira açık verdi

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap