Piyasalarda geri dönüş sinyali

Birkaç gündür salgında ikinci dalga endişesiyle sert kayıpların yaşandığı dünya borsalarında geri dönüşler yaşanıyor. Fed'in şirket tahvili alımı haberinin desteğiyle risk iştahı yeniden canlanırken Borsa İstanbul'da da 111 bin puan geçildi. Dolar/TL 6,82; euro/TL 7,74 seviyelerinde...

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Küresel piyasalarda, geçtiğimiz haftanın ikinci bölümünde başlayan ve dün de devam eden satışlar sonrası geri dönüş yaşanıyor. Dünkü işlem seansına yüzde 2,5 ekside başlayan ABD borsaları, Fed'den gelen doğrudan şirket tahvili alımına başlanacağı haberiyle yüzde 1 civarında yükselişle kapandı. Bu sabah itibarıyla ise ABD vadelileri de yüzde 1,5-2 seviyelerinde artıda seyrederken Asya borsalarında da hisse senedi piyasalarına güçlü alımlar geliyor. Japonya ve Güney Kore'de yükselişler yüzde 4'ü geçerken Hong Kong borsası yüzde 3 yukarıda. Yükselişlerin daha sınırlı kaldığı Çin borsalarında ise artılar yüzde 1,5'lar düzeyinde.

Borsa İstanbul 110 bin puanın üzerinde

Dünya borsalarındaki yükselişe eşlik eden Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 1,22 artışla 110.897,64 puana yükseldi. Döviz piyasalarında ise sakin bir gün yaşanıyor. Dolar/TL 6,83'ten; euro/TL 7,74'ten değerleniyor. 

Küresel piyasaların gözü kulağı ise Fed Başkanı Jerome Powell'da olacak. Powell, Senato Bankacılık Komitesi'nde yarı yıl para politikası raporunun sunumunu yapacak.

Petrol fiyatlarında aşağı hareket devam ediyor

Koronavirüs vakalarının dünya genelinde yeniden artışa geçmesinin global yakıt talebinde toparlanmayı yavaşlatacağı endişeleri uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarında gerilemenin devam etmesine yol açıyor.

ICE'de Brent petrolünün varil fiyatı 38,95 dolara kadar düşüşün ardından düne göre 16 cent kayıpla 39,56 dolar seviyesinde. NYMEX'de Batı Teksas petrolü de 14 cent düşüşle 36,98 dolar/varilden işlem görüyor.

Dünya genelinde koronavirüs vakalarının sayısı dün 8 milyonu geçti. Ekonominin yeniden açıldığı ABD'de vaka sayılarının artması ve Çin'de yeniden çift haneli sayılarda koronavirüs vakalarının görülmesi yatırımcıları tedirgin ediyor. AxiCorp stratejistleri yayınladıkları yatırımcı notunda, "Covid-19 vaka sayılarında artış talepte toparlanmanın yavaş bir süreç olacağına işaret ediyor. Ancak yılın ilk yarısındaki karantina tedbirlerine geri dönülmesinin muhtemel olmadığını değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandılar.

Stratejistler, büyük üreticilerin petrol arzını daha fazla kısacakları yönündeki umutların fiyatlarda keskin bir düşüşün önüne geçtiğini de belirtiyorlar.

Günün Ajandası

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

12.00 Almanya, ZEW ekonomik görünüm endeksleri

14.30 Türkiye, nisan ayı konut fiyat endeksi

15.30 ABD, mayıs ayı perakende satışlar

16.15 ABD, mayıs ayı sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı

17.00 ABD, Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşması