10 °C

Piyasalarda toparlanma devam ediyor

Fed yetkilileri konuşmaları ve ABD özel sektör istihdam verisi öncesi piyasalar güne alımlarla başladı.

Piyasalarda toparlanma devam ediyor

Türkiye-Rusya arasında savaş uçağının düşürülmesi sonrası başlayan gerginlik piyasalar tarafından takip edilmeye devam ederken, bugün Yellen başta olmak üzere önemli Fed yetkililerinin yapacakları konuşmalar öncesi alıcılı bir açılış gerçekleşti.

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi güne 563 puan artışla 77.348 puandan başladı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,73 oranında değer kazandı.

VİOP'ta bu sabah BIST-30 endeksinin Aralık sonu vadeli kontratları ilk işlemlerde yüzde 0.79 yükselişle 95.4250 seviyesinde işlem görüyor. Dolar/TL Aralık sonu kontratları ise yüzde 0.23 düşüşle 2.9110 seviyesinde seyrediyor.

Geçen hafta iki ülke arasında artan gerilim nedeniyle dolar karşısında yüzde 3 değer kaybeden TL hafta başından bu yana kayıplarının neredeyse yarısını telafi etti. Kur bu sabah 2.8902/2.8925 seviyesinden işlem gördü ve düne göre anlamlı bir değişim göstermedi. Dün akşam 2.98 civarındaki sepet bazında TL aynı saatte 2.9781/2.9807 ve 3.07 civarındaki euro/TL ise 3.0658/3.0688 seviyesinde.

Bugün yurt dışında açıklanacak önemli veriler arasında 12:00'da Euro Bölgesi enflasyon verisi, 15:15'te ABD ADP özel sektör istihdam verisi ve 15:30'da ABD verimlilik ve istihdam maliyeti verileri bulunuyor.

Yurt içinde ise Gümrük Bakanlığı'nın açıklayacağı dış ticaret verileri bulunuyor.

Dış borsalarda son durum

ABD'de ise Wall Street endeksleri dün sağlık ve tüketici ürünlerine yönelik hisselerin değer kazanmasıyla beraber yükselişle kapandı. 

Asya borsaları ABD'den açıklanan zayıf imalat verilerinin Fed'in faizleri artıracağı zaman ne kadar agresif davranacağına dair soru işaretleri yaratmasıyla dalgalı bir seyir izlerken, dolar son sekiz buçuk ayın zirvesinden düşüşe geçti.

Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi öğleden sonra yatay bir seyir izlerken, Japonya Nikkei endeksi yenin değer kazanmasının ardından yüzde 0.2 düştü.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.