10 °C

Piyasalarda veri ve haber trafiği yoğun

Piyasalar, yeni haftada yoğun veri ve haber trafiğine odaklandı. Bugün MB Başkanı Başçı'nın sunumu da yakından izlenecek

Piyasalarda veri ve haber trafiği yoğun

İSTANBUL - Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Konya'da "Para Politikaları" konulu sunum yapacak. Başçı’nın sunumunda faiz indirimine yönelik vereceği mesajlar piyasalarca yakından takip edilecek.

Merkez Bankası’nın geçen hafta TCMB’de gerçekleşen görevden almalarla ilgili açıklama yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor.

Konferans; Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası ve DÜNYA Gazetesi tarafından ortaklaşa düzenleniyor.

Bu hafta veri trafiği yoğun

Öte yandan küresel ve yurt içi piyasalar için haber ve veri trafiğinin yoğun olacağı yeni haftada en önemli gündem maddesinin Irak'ta yaşanan gelişmelerin olması bekleniyor.

ABD'de bu hafta çarşamba günü Merkez Bankası (Fed) faiz kararı ve sonrasında Başkan Janet Yellen'in yapacağı açıklamalar ve bugünden itibaren başlayacak yoğun veri trafiği piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacak. ABD'de bugün açıklanacak sanayi üretimi verisinin takip edileceğini ifade eden analistler, Başkan Barack Obama'nın Irak'taki gelişmelerle ilgili tüm olasılıkların masada olduğunu bildirmesinin bölgedeki gelişmelerin küresel piyasaların gündeminde en üst sıraya yükselmesine neden olabileceğini belirtiyor.

Avrupa tarafında cuma günü hisse senedi piyasalarında açılışın ardından etkili olan güçlü satışlar günün ikinci yarısında yerini tepki alışlarına bıraksa da haftanın son işlem gününde düşüşler dikkati çekti. Cuma günü Almanya'da DAX endeksi  yüzde 0,26, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,95, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,24 düşüş kaydetti. Piyasalar kapandıktan sonra kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin İngiltere'nin not görünümünü negatiften durağana çekmesinin ardından sterlin/dolar paritesi son dönemde beklentilerden iyi gelen makroekonomik verilerle içinde bulunduğu yükseliş trendini devam ettirerek, yaklaşık 5 yılın en yüksek seviyesi olan 1,6692'yi gördü. Paritenin 5 yıllık zirvesi 1,70 seviyesinde bulunuyor.

Yurt içi piyasalarda ise geçen hafta Musul'da yaşanan gelişmelerle etkili olan tedirginlik BIST 100 endeksinin haftalık bazda yüzde 1,72 değer kaybetmesine, dolar/TL'nin de 2,07 seviyelerinden 2,13'lere yükselmesine neden oldu. Analistler, bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı'nın yapacağı sunumdaki açıklamalarının takip edileceğini belirterek, Irak'ta yaşanan gelişmelerin piyasaların yönü üzerinde ana belirleyici olmaya devam edeceğini tahmin ediyor. BIST 100 endeksinin 77.900 ve 77.000 seviyelerinin orta vadeli teknik görünüm açısından kritik destek seviyeleri olduğunu vurgulayan analistler, 81.000 seviyesinin ise direnç konumunda olduğunu kaydediyor.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.