10 °C

Powell: Faizlerin mevcut seviyesi "uygun"

Fed Başkanı Powell, küresel risklerin olduğu bir ortamda faiz oranlarını değiştirmek için acele etmediklerini söyledi. Powell, faizlerin mevcut seviyesini "uygun" ve "neredeyse nötr" olarak nitelendirdi.

Powell: Faizlerin mevcut seviyesi uygun

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Fed'in yavaşlayan küresel ekonominin ABD'de yerel koşulları nasıl etkilediğini izlerken faiz oranlarını tekrar değiştirmek için "acele etmediğini" belirtti.

Powell dün CBS News'in 60 Minutes programında yaptığı söyleşide, faizlerin mevcut durumda bulunduğu seviyeyi "uygun" ve "neredeyse nötr" olarak nitelendirdi. Nötr seviye, büyümeyi ne yavaşlatan ne de hızlandıran faiz seviyesini işaret ediyor.

Powell ayrıca Çin ve Avrupa'daki ekonomik yavaşlama ve diğer küresel meselelerin şu anda sağlıklı ABD görünümüne yönelik en büyük riskleri oluşturduğunu, ancak bu noktalarda bile "çok olumsuz sonuçların" yaşanmayabileceğini söyledi.

Powell ayrıca, geçen yıl dört kez faiz artırdığı için Fed'i "çılgın" olarak nitelendiren ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamalarına ilişkin doğrudan yorum yapmasının "uygun" olmadığını söyledi.

Powell ancak Trump'ın yasa gereği kendisini politika anlaşmazlığı nedeniyle görevden alma yetkisine sahip olduğunu düşünmediğini söyledi.

Fed'in son dönemde faiz oranlarına ilişkin yaklaşımını "sabırlı" olarak değiştirmesine rağmen; Powell faiz artırımlarına ara vermelerinin Trump ile ilişkili olmadığını belirterek, Fed'in faiz oranlarına karar verirken "hiçbir zaman" siyasi değerlendirmeleri hesaba katmadığını ifade etti.

Bu arada Fed'in mevcut durumda yüzde 2.25 ila 2.5 arasında olan federal faiz oranı, tarihsel standartların oldukça altında kalmaya devam ediyor.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap