10 °C

"Türk bankalarını zor günler bekliyor"

Morgan Stanley, 2015 yılı için Türk bankalarının hiç de kolay geçmeyeceği açıklamasında bulundu.

"Türk bankalarını zor günler bekliyor"

Morgan Stanley, Tük bankalarının net faiz gelirlerinin baskı altında olmaya devam etmesini beklediğini bilirdi. 

Seçim öncesi mali kararlar, düzenleme-denetim ortamı, para politikasının biçimi gibi faktörlerin Türk bankalarının net faiz gelirleri üzerinde baskının devam etmesine yol açacağını öngören Morgan Stanley, zorlanan yurtiçi fonlamanın önemli bir endişe olmaya devam ettiğini ve net faiz marjında 2013 mali yılı seviyesine göre büyümenin zor olacağına inandıklarını vurguladı. 

Morgan Stanley, para politikasının gevşetilmesinin sağlayacağı her kazancın kısa ömürlü olacağını hissettiklerini belirtirken, fonlama cephesinde zorlukların eninde sonunda baskın çıkacaklarını savundu. 

2015'e girerken Türk bankalarının varlık kalitelerini değerlendirmenin zor olduğunu belirten Morgan Stanley, makro ortamın genel olarak destekleyici olduğunu, bununla birlikte yapısal olarak bankaların yüksek marjinal borçluluk ve bazı kredi arz zorlamaları nedeniyle daha kırılgan hale geldiklerine işaret etti. 

Sınırlı büyüme bekleniyor

2015'in 2014'e benzer olmasını beklediklerini ifade eden Morgan Stanley, 2015 yılında sektör genelinde sınırlı büyüme beklediklerini vurguladı. 

En iyi fonlama profiline sahip banka olarak Halkbank'ı işaret eden Morgan Stanley, en muhafazakar risk yönetimi olarak Akbank'ı gösterdi.

Bu iki bankaya 'ağırlığını artır' tavsiyesi veren Morgan Stanley, 'ağırlığını azalt' tavsiyesini verdiği YKB ve Vakıfbank'ın en kötü etkilenecek bankalar olduklarına inandıklarını belirtti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.