20 °C

Şahenk, bankalarla imzayı attı

Doğuş Holding'in kreditör bankalar konsorsiyumu ile yürütülen refinansman çalışmaları tamamlandı. (Kerim Ülker)

Şahenk, bankalarla imzayı attı

Kerim ÜLKER

Geçen yıl nisan ayında Doğuş Grubu'nun bankalarla masaya oturduğu açıklanmıştı. Medyanın "yeniden yapılandırma", Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk'in ise "yeniden vadelendirme" dediği görüşmelerin üzerinden 1 yıldan fazla zaman geçti ve dün nihayet sonuçlandı. Doğuş Grubu ve bankalar arasında yapılan görüşmeler sonunda refinansman çalışmalarının tamamlandığı ve imzaların atıldığı açıklandı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na Doğuş Holding'den yapılan açıklamada "Kreditör bankalar konsorsiyumu ile Doğuş Holding A.Ş. (Doğuş Grubu) arasında yürütülen refinansman çalışmaları tamamlanmış olup, konuyla ilgili sözleşmeler 18 Nisan 2019 tarihinde taraflarca imzalanmıştır" denildi.

2.3 milyar euro yani bugünkü kurla 15 milyar liralık refinansman için 12 banka ile görüşülmüş, Doğuş Grubu, küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmaların da etkisiyle bazı varlıklarını vitrine çıkarmış ve satmıştı. Geçen yılın son çeyreğinden bu yana yani 6 aylık zaman diliminde Doğuş Grubu, milyarlarca liralık varlık ve hisse satışı gerçekleştirmişti.

Açıklananların bedeli 2.5 milyar lira

İspanya'nın başkenti Madrid'deki Villa Magna'yı Meksikalı RLH Properties'e 210 milyon euroya devreden, ardından da Miami'deTommy Hilfıger ile ortak olduğu Raleigh Hotel'i 103 milyon dolara iş adamı Serdar Bilgili ve ABD'li ortağı Michael Shvo'ya satan Şahenk, sonrasında ise Marmaris'teki 5 yıldızlı oteli D-Resort Grand Azur'u Alman TUI'ye devretti.

Yunanistan'da sahibi olduğu apartman dışında, Hilton Athens'teki payını da Suudilere devreden Şahenk, İstanbul'da ise ortağı aynı zamanda ortağı olan ünlü işletmeci Nusret Gökçe'ye İstanbul Maçka'daki Park Hyatt Oteli 50 milyon euro karşılığında satmıştı.

Şahenk bununla da yetinmedi ve Hırvatistan'daki en önemli yatırımlarından biri olan Akdeniz'deki en büyük marina zinciri olan Adriatic Crotia International'daki (ACI) yüzde 11'lik hisseyi emeklilik fonları AZ Profit ve PBZ Croatia Osiguranje'ye devretti. Hemen ardından da sanal gayrimenkul işi yapan Zingat'ta bir kısım hisselerini Birleşik arap Emirlikleri merkezli bir girişim şirketine sattı.

Satış fiyatı açıklanan bu işlemlerde toplam bedel yaklaşık 2.5 milyar lira. Açıklanmayanlarla birlikte rakam daha da yukarı çıkıyor.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap