14 °C

Şirketlerin yükümlülüklerini izlemek gerek

Maliye Bakanı Şimşek, şirketlerin yükümlülüklerinin makul olduğunu, ancak not artışı sonrası borçluluğunun izlenmesi gerekeceğini söyledi.

Şirketlerin yükümlülüklerini izlemek gerek

LONDRA - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin ikinci yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notunu almasının ardından şirketlerin şu anda makul düzeyde olan borçluluğunun izlenmesi gerektiğini söyledi.

Şimşek, Londra'da katıldığı panelde, "Şirketlerin yükümlülüklerini özellikle yatırım yapılabilir kredi notunu aldıktan sonra izlememiz gerekiyor" dedi.

Yatırım yapılabilir seviye kredi notunun ölçüsüz risk alınmasına neden olabileceğini belirten Şimşek, "Neler yapabileceğimize bakmamız gerekebilir. Gerekirse şirketlerin borçlanmasını durdurmak için girişimde bulunabiliriz" dedi.

Şimşek, Türkiye'nin mali performansının bu yıl öngörülenden çok daha güçlü olacağını belirterek, genel yönetim bütçe açığının gayrı safi yurtiçi hasılaya oranının yüzde 1.5'ten daha olabileceğini ifade etti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, dün Türkiye'nin kredi notunu Ba1'den yatırım yapılabilir seviye olan Baa3'e yükseltip, görünümü "durağan" olarak açıkladı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap