7 °C

Tahvil piyasalarından resesyon sinyali

Resesyonu öngörmek için ‘erken uyarı sistemi’ olarak görülen tahvil piyasaları yatırımcının ekonomik kaygılarının arttığını gösteriyor. (Evrim Küçük)

Tahvil piyasalarından resesyon sinyali

Evrim Küçük

Yatırımcılar ABD'nin resesyona doğru gittiği konusunda artan bir endişe içerisinde. Ticaret savaşları, ABD'de tüketici harcamalarındaki sert düşüş, Çin'de imalatın zayıflaması ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) büyüme tahminlerinin düşürmesi ekonominin yavaşlamasına ilişkin piyasa endişelerini iyice artırdı. Piyasalarda kırılgan bir seyir izlenirken, tahvil piyasaları geçtiğimiz yılın sonunda olduğu gibi 'resesyon' sinyalleri göndermeye başladı. ABD'de 2 ve 10 yıllık tahviller arasındaki getiri farkı 17 puana gerilerken, Avrupa'da tahvil getirileri sıfıra giderek yaklaştı. Her iki tahvil piyasasındaki trend daha önce finans krizindeki görülen seviyelerin yakınında.

Daha önce 5 krizin habercisi olmuştu

Resesyonu ön görmek için 'erken uyarı sistemi' olarak görülen tahvil piyasaları bazı analistlere göre ABD'de ekonominin performansı için kötü şeyler anlatıyor. ABD'de 2 ve 10 yıllık tahviller arasındaki getiri farkı Haziran 2007'den bu yana en düşük seviyeye inerek resesyon endişelerine işaret etti. Amerikan 10 yıllıkların faizi dün yüzde 2.64 düzeyinde seyrederken, 2 yılık tahvillerin faizi yüzde 2.47 oldu. 2 ve 10 yıllıkla arasındaki getiri farkı 17 puana indi. Düşük tahvil getirisi, Merkez Bankası'nın ekonomik aktiviteyi desteklemek için politika faizini düşük tutacağı beklentisine dayanıyor ve ekonominin performansında bozulma öngörüsü ortaya koyuyor. Ekonomik aktivite sağlıklı bir büyümeye işaret ettiğinde, getiri eğrisi yukarı doğru eğim gösteriyor. Uzun vadeli tahvillerin getirisi kısa vadeli tahvillerinkine yaklaştıkça ekonominin sağlığının bozulduğunu gösteriyor. Bazı analistler getiri eğirisinin 'tersine' bile dönebileceğini söylüyor. Getiri eğrisi "tersine" dönerse, yani 10 yıllık tahvil getirileri 2 yıllıkların altına inerse ekonomide tehlike çanları çaldığı anlamına geliyor. Araştırmalar, tahvil piyasasının ABD'de 1960'dan beri gerçekleşen 5 krizi önceden haber verdiğini ortaya koyuyor. Nitekim UBS tarafından yapılan bir çalışma, ABD ekonomisinde daralma olasılığının aralık ayındaki yüzde 24 seviyesinden yüzde 73 seviyesine çıktığını gösteriyor. Morgan Stanley'e göre ise ekonominin gelecek 6 ayda resesyona girme olasılığı yüzde 20.

Güvenli liman Avrupa tahvili

Avrupa'nın tahvil piyasaları da benzer mesajlar veriyor. Negatif faizli Euro Bölgesi tahvillerinin büyüklüğü ocak ayında 3 trilyon euroya yaklaşarak 9 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Bu tahvillerin Avrupa'daki toplam devlet tahvili piyasasındaki payı yüzde 40'a ulaştı. Almanya ve Fransa'nın 10 yıllık tahvillerinin getirisi sırasıyla yüzde 0.07 ve yüzde 0.5'in altına gerileyerek son 2 yılın en düşük seviyelerine geldi. Danimarka ve İspanya'nın faizi de yine 2 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 0.2 ve yüzde 1.2 civarına indi. İtalya ve Portekiz'in getirisi de düşüyor. Yatırımcının düşük faize rağmen Avrupa tahviline gelmesini, ekonomiyle ilgili kaygılarının derinleştiği ve para kazanmamak pahasına güvenli limanlara sığınma çabası olarak yorumluyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap