27 °C

TBB: Yabancının Türkiye iştahı düşmedi

Yurtdışı yatırımcılarla istişarelerden Türkiye riskinin alınmasında iştah düşüklüğü olmadığı belirtildi.

TBB: Yabancının Türkiye iştahı düşmedi

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, bankalarının yurtdışından krediler ve tahvil ihracı yoluyla finansman sağlamaya devam edeceğini belirterek; yurtdışı yatırımcılar ile yapılan istişarelerden edinilen izlenimlerde Türkiye riskinin alınması konusunda bir iştah düşüklüğü görmediklerini söyledi.

Aydın ayrıca, ABD’deki hukuki sürecin kısa sürede tamamlanmasını ve Türkiye’ye etkilerinin minimal olmasını beklediklerini vurguladı.

Reuters'a açıklamalarda bulunan Aydın, bankaların mevduat dışı finansman kullanmaya devam edeceklerini belirterek, "Bu nedenle yurtdışından krediler ve tahvil ihracı yoluyla finansman sağlanmaya devam edilecektir. Bankalarımızın yurtdışı finansman konusunda isteklerinde bir değişiklik yoktur" dedi ve ekledi: "Ekonomi yönetimi, üyelerimiz, muhabir bankalarımız ve yurtdışı yatırımcılar ile sürekli yaptığımız istişarelerden edindiğimiz izlenimlerde Türkiye riskinin alınması konusunda bir iştah düşüklüğü görmüyoruz."

Piyasalarda oynaklıkların azaltılması ve öngörülebilirliğin artmasını arzu ettiklerini ifade eden Aydın, "Esasen ekonomi yönetiminin açıklamaları da bu yönde gerekli her türlü önlemin alınacağını ifade etmektedir. Ekonomi yönetimi ile sürekli iletişim halindeyiz. Gelişmeleri çok yakından izlediklerini ve gerekli aksiyonları aldıklarını görüyor ve alacaklarına inanıyoruz" diye konuştu.

Yurtdışı borçlanma maliyetleri 50-60 BP arttı

Aydın, 2017 gibi zor geçen bir yılda yurtdışı borçlanma faizlerinin 50-60 baz puan kadar yükseldiğine dikkat çekerek, 2018'de de sınırlı bir artışın sürmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Yurtdışı borçlanma maliyetlerindeki artışın ana nedeninin uluslararası piyasalarda likidite genişlemesinin durması ve büyümenin hızlanmasına bağlı olarak borçlanma faizlerinin yükselmesi olduğunu belirten Aydın şöyle devam etti:
"Kaynak maliyetinin artışında, jeopolitik veya son döneme ilişkin diğer faktörlerin de etkisi olabilir. Ancak, bunların geçici olduğuna ve yakın zamanda düzeleceğine inanıyoruz. Buna bağlı olarak Türkiye'nin risk priminin düşeceğini tahmin ediyoruz."

ABD'deki davanın etkisi

Aydın Türkiye'nin uluslararası ilişkilerindeki iyileşmelerin devam ettiğini, Türkiye-AB arasındaki ilişkilerin normalleşmekte olduğunu belirterek, Türkiye ABD arasında da uzun dönemli ve kökleri sağlam bir ilişki olduğunu ve ilişkilerin rasyonel bir zeminde gelişeceğini düşündüklerini söyledi.

ABD'de görülmekte olan davaların bu ilişkileri etkilemeyeceğine inandıklarını belirten Aydın, "ABD’deki hukuki sürecin kısa sürede tamamlanmasını ve Türkiye’ye etkilerinin minimal olmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap