20 °C

TCMB, döviz swaplarını kullanmaya hazırlanıyor

Merkez Bankası'nın döviz rezervlerini kullanmadan piyasalara döviz swaplarıyla müdahale etmeye hazırlandığı belirtildi.

TCMB, döviz swaplarını kullanmaya hazırlanıyor

Piyasalarda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) döviz rezervlerini kullanmadan piyasalara döviz swaplarıyla müdahale edecek bir çalışma üzerinde durduğu konuşuluyor.

Halen uluslararası sermaye piyasalarından swap işlemleri yapan Türk bankalarına, Merkez Bankası'nın bu işlemler için sözleşmede karşı taraf olmayı tahhüt edeceğini belirten Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan, "Böylece Türk bankaları döviz swap işlemlerini Merkez Bankası üzerinden gerçekleştirecek. Merkez Bankası’nın swap aracını Türk Lirası likiditesini sıkılaştırmaya yönelik çalışmalarda tamamlayıcı amaçla kullanacak. Piyasanın döviz ihtiyacı Merkez Bankası üzerinden sağlanacak ve Merkez Bankası geri almak üzere piyasaya dolar verecek." dedi.

Piyasanın döviz ihtiyacının Merkez Bankası üzerinden sağlanacağını ve Merkez Bankası'nın geri almak üzere piyasaya dolar vereceğini kaydeden Erkan, detayları şu şekilde paylaştı; 

"Belirli bir kur ve faiz üzerinde (örneğin o günkü anında döviz kuru) anlaşarak TCMB bankadaki TL'nin fazlasını devralır ve ona karşılığında dolar verir. Anlaşma süresi dolduğunda ise bu kez önceki işlemlerin tam tersini yaparlar. TCMB, TL’yi eski sahibi bankaya verirken, B bankası da ona, aldığı USD’leri iade eder. Buradan hareketle Merkez’in 2015’te 106 milyar dolar olan rezervi şu anda 92 milyar dolara inmiş durumda; Merkez de böylece dövizini satmadan piyasaya döviz likiditesi sağlıyor.

Hali hazırda piyasada efektif fonlama oranı yüzde 8,74’e yükseldi, ilk defa faiz koridorunun dışında ve üst bandın üzerinde bir piyasa fonlaması var. Swap hamlesi piyasa fonlamasını daha yukarılara doğru çekebilir. Açıkçası 24 Ocak’ta Merkez Bankası’nın fiili durumu reele çevirerek 50 baz puanlık bir faiz artırımı yapma ihtimali var. Faiz koridorunu hafifçe genişletmek, aynı zamanda geç likidite oranını yukarı çekerek fonlama maliyetlerini artırmak da seçenekler arasında."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap