28 °C

TCMB, repo ihalelerine ara verdi

Merkez Bankası, 1 hafta vadeli repo ihalelerine ara verdi. Bankalar, TCMB’den fonlamayı yüzde 24 yerine yüzde 25.5 seviyesindeki ON repo ile sağlayacaklar.

TCMB, repo ihalelerine ara verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verildiğini duyurdu.

TCMB'den Türk lirası likidite yönetimine ilişkin yapılan açıklamada, "Finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesi kararlaştırılmıştır." ifadelerine yer verildi.

Halihazırda Merkez Bankasının 1 hafta vadeli repo ihalelerinde faiz oranı yüzde 24, gecelik vadede borç verme faiz oranı yüzde 25,50, Geç Likidite Penceresi (GLP) işlemlerinde borç verme faiz oranı da yüzde 27 seviyesinde bulunuyor.

QNB Finansbank Başekonomisti Erkin Işık:
Politika faizi yüzde 25.5'e çekilebilir

QNB Finansbank Başekonomisti Erkin Işık, TCMB'nin finansal koşullar iyileşene kadar bu duruşunu koruyacağını, ancak 25 Nisan tarihindeki PPK toplantısına kadar iyileşme sağlanmaması durumunda, politika faizinin bu seviyeye yükseltilmesinin bekleneceğini söyledi.

Erkin Işık Foreks'e yaptığı açıklamada, TCMB'nin bugün, finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verildiğini açıkladığını kaydederek, "Bu doğrultuda bankalar, bütün TCMB’den fonlamalarını, %25.5 seviyesindeki ON repo ile karşılayacaklardır" diye konuştu.

Işık, 1 haftalık repo ihalelerinin itfa olması ile de ortalama fonlama faizinin kademeli olarak %24’ten %25.5’e yükseleceğine dikkat çekerek, "TCMB finansal koşullar iyileşene kadar bu duruşunu koruyacaktır. Ancak 25 Nisan tarihindeki PPK toplantısına kadar iyileşme sağlanamazsa, politika faizinin bu seviyeye yükseltilmesi beklenecektir" dedi.

Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek:
Son zamanların en proaktif adımı

Deniz Yatırım Stratejisti Orkun Gödek, Merkez Bankası'nın, gün içerisinde artan oynaklığı ve negatif ayrışmayı da gözeterek son zamanların en proaktif adımını attığını vurguladı ve piyasalara sinyal verilmesi açısından olumlu okuduklarını söyledi.

Orkun Gödek Foreks'e yaptığı açıklamada, likiditenin kısılmasını, bu gibi süreçlerin ilk aşamasını oluşturduğunu vurgulayarak, "Piyasalara sinyal verilmesi açısından olumlu okuyoruz. Devam eden-bekleyen fonlamanın farklı kanallara kaydığını ve kısa TL pozisyon alınmasını zorlaştırdığını görebiliriz." dedi.

Alternatifbank Ekonomisti Serdar Şenol:
TL varlıkları destekleyecek 

Alternatifbank Ekonomisti Serdar Şenol ise TCMB kararını TL varlıkları destekleyecek ve kredibilite sağlayacak güçlü bir hamle olarak değerlendirdi. Serdar Şenol Foreks'e yaptığı açıklamada, TCMB'nin haftalık vadede repo fonlamasını durdurduğuna değinerek, "TCMB mevcut durumda haftalık vadede 93 milyar TL'lik repo fonlaması yapıyor. Gelecek haftadan itibaren %24 düzeyinden yapılan bu fonlama yerine, piyasalar da TCMB'nin borç verme faizi olan %25.50'den repo fonlaması sağlanabilecek" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap