11 °C

TCMB: Toparlanma eğilimi devam edecek

Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu'nda finansal sistemi destekleyici makroihtiyati politikalar, maliye politikası ve kredi teşviklerinin katkısıyla toparlanma eğiliminin 2017 yılında da süreceği belirtildi. Türk bankacılık sisteminin risklere karşı dayanıklı olduğu da paylaşıldı.

TCMB: Toparlanma eğilimi devam edecek

Dünya Online

Merkez Bankası 'Finansal İstikrar Raporu'nu açıkladı. Teşvik e tedbirlerin katkısıyla ekonomik faaliyete ilişkin aşağı yönlü riskler önemli ölçüde azaldığını belirten TCMB, finansal sistemi destekleyici makroihtiyati politikalar, maliye politikası ve kredi teşviklerinin katkısıyla toparlanma eğiliminin 2017 yılında da süreceğini öngördü.

Raporun 'Genel Değerlendirme' bölümünde, şu değerlendirmelere yer verildi: "2016 yılı Kasım ayı Finansal İstikrar Raporu’ndan bu yana, küresel ekonomik faaliyette ivmelenme ve istikrarı artan bir küresel finansal ortam gözlenmiştir. Yurt içinde ise, alınan teşvik ve tedbirlerin katkısıyla ekonomik faaliyete ilişkin aşağı yönlü riskler önemli ölçüde azalmıştır. İktisadi faaliyet 2016 yılının son çeyreğinde bir önceki dönemdeki kayıplarını telafi ederken finansal sistemi destekleyici makroihtiyati politikalar, maliye politikası ve kredi teşviklerinin katkısıyla toparlanma eğiliminin 2017 yılında da süreceği tahmin edilmektedir. Alınan tedbir ve teşvikler, kredi kanalının sağlıklı işleyişini destekleyerek finansal istikrara da katkı sağlamaktadır.

Sıkılaştırma, finansal istikrara dönük riskleri sınırladı

Diğer taraftan, TCMB, enflasyon üzerindeki yukarı yönlü baskıları sınırlamak amacıyla Ocak ayından bu yana güçlü bir parasal sıkılaştırma yapmıştır. Para politikasındaki bu sıkı duruş, döviz kuru oynaklığını azaltmış ve finansal istikrara dönük riskleri sınırlamıştır."

Bankacılık risklere karşı dayanıklı

Merkez Bankası, Türk bankacılık sektörünün güçlü sermaye yapısı, aktif kalitesi ve sahip olduğu likidite kalkanları ile risklere karşı dayanıklı olduğunu da değerlendirdi. Açıklamada, “Küresel jeopolitik gelişmeler ve ekonomi politikalarına dair belirsizlikler küresel finansal istikrar için önümüzdeki döneme ilişkin temel risk unsurları olarak görülmektedir. ABD’de uygulamaya konulması öngörülen genişleyici maliye politikasının boyutunun ve etkilerinin sınırlı kalması, korumacı dış ticaret politikalarına ağırlık verilmesi, Fed para politikasının normalleşmesi ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki siyasi belirsizlikler ile Çin ekonomisine dair kaygılar nedeniyle küresel risk iştahının azalması olası risk unsurlarıdır. Türk bankacılık sektörünün güçlü sermaye yapısı, aktif kalitesi ve sahip olduğu likidite kalkanları ile söz konusu risklere karşı dayanıklı olduğu değerlendirilmektedir” denildi.

FİNANSAL İSTİKRAR RAPORU için tıklayın...

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.