17 °C

TL sert kayıpların ardından yatay, enflasyon bekleniyor

Dolar enflasyon verisinin izlendiği haftanın son işlem gününe 5.97 üzerinde başladı. Beklentiler tüketici fiyatlarındaki artışın hızlanacağı yönünde. Yatırımcılar bugün ayrıca ABD tarımdışı istihdam verisini takip ediyor.

TL sert kayıpların ardından yatay, enflasyon bekleniyor

Dolar/TL; ABD ile ilişkiler, TCMB rezervleri kaynaklı endişeler ve seçim sürecine dair belirsizlikle değer kaybetmeye devam ederken piyasada bugün Nisan ayı enflasyon verileri ve ABD tarımdışı istihdamı izlenecek.

Diğer taraftan İstanbul seçimlerine yönelik süreç de gündemdeki yerini koruyor.

TL yılbaşından beri yüzde 11'in üzerinde değer kaybı ile gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi konumunda kalmayı sürdürüyor. TL cinsi 10 yıllık gösterge tahvil getirisi ise TL'deki kayıplara paralel en son 2018 son çeyrekte görülen yüzde 20'li seviyelerde seyrediyor.

Asya piyasalarındaki tatilin devam etmesi nedeniyle global piyasalarda hacimler azalırken bu trend gelişmekte olan piyasalara da yansıyor.

Enflasyon verisi bekleniyor

Yatırımcılar bugün önce Nisan ayına ilişkin enflasyon verilerini izleyecekler. Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) Nisan ayında gıda ve tütün fiyatlarındaki artış öncülüğünde aylık yüzde 2.4 artış göstermesi, yıllık enflasyonun ise yüzde 19.71'den yüzde 20.33'e yükselmesi bekleniyor.

Reuters'ın toplam 12 kurumun katılımı ile gerçekleştirdiği ankete göre aylık tahminler yüzde 1.94 ile yüzde 2.8 artış bandında yer alırken yıl sonu tahminleri ise bir önceki anketteki yüzde 15.85 sevisinden 16.1'e yükseldi.

Enflasyonun gıda ve tütün fiyatlarındaki artış öncülüğünde yükselmesi beklenirken tütün fiyatları kaynaklı artış etkisinin bir bölümünün ise Mayıs ayına kalması bekleniyor.

Reuters'da 8 Nisan'da yer alan habere göre sigarada Ocak'taki vergi düzenlemeleri sonrası beklenen zam yerel seçimleri takip eden hafta sonu kısmen gerçekleşti.

Pazar liderine ait sigaralarda Nisan ayı başında fiyatlar 2 TL artış gösterdi. Reuters'ın market fiyatlarından gördüğü verilere göre bugün bir diğer marka fiyatlarda artışa gitti. Genelde sigara fiyatları 2 TL yani yaklaşık yüzde 20 arttı.

Ekonomistler artışın tüketici enflasyonuna 0.8-1 puan civarında yükseltici etkisi bekleniyor ancak zammın zamana yayılması nedeniyle bu etkinin de bir kısmının Mayıs ayına kalması olası gözüküyor.

Türk Lirası dün sakin kaldı

Yatırımcılar günün ilerleyen saatlerinde ise ABD tarımdışı istihdam verisini izleyecekler ABD'de tarımdışı istihdamın Nisan'da 185 bin artış kaydetmesi, işsizliğin ise 3.8 ile aynı seviyede kalması bekleniyor.

Dolar, Fed'in faiz indirimi beklentilerini azaltmasıyla haftayı artıda kapatmaya hazırlanıyor ancak bu büyük ölçüde günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak ve ABD ekonomisi ve ücretlerin durumuna ilişkin bilgi verecek ABD tarımdışı istihdam verisine bağlı durumda.

Gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde bütçesi petrol ve yeraltı kaynaklarına bağlı ülke para birimlerinde dün değer kayıpları görülürken TL ise yatay bir seyir izlemişti.

Ham petrol fiyatları arz fazlası nedeniyle dün bugün yüzde 2'nin üzerinde düşüş gösterdikten sonra Brent tipi ham petrol 70 doların hemen üzerinde seyrediyor.

Dolar/TL ise bu hafta 5.9350-5.9850 bandında seyrediyor. Dün günü 5.97 civarında tamamlayan dolar/TL bu sabah saat 09:12'de 5.9740 seviyesinde. Aynı saatte euro/TL 6.6750 seviyesinde.

S&P: Türk bankaları oldukça kırılganS&P: Türk bankaları oldukça kırılgan

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap