5 °C

TL'de pozitif ayrışma sürüyor

TL, bugün gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında değer kazanan nadir para biriminden biri oldu.

TL'de pozitif ayrışma sürüyor

Ekonominin yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde büyüme kaydetmesinin desteğiyle dolar/TL ve faiz dün gerilerken, bugün Hazine ihaleleri ile dış piyasalardaki gelişmeler izlenecek.

Geçen hafta Katar endişeleri ile 3.5590'a kadar yükselen, dün akşam 3.5229/3.5240 seviyelerinde olan dolar/TL, bu sabah 3.5140/3.5155 seviyesinde.

Dün aynı saatte 3.7328/3.7348 seviyesinden olan sepet bazında TL bu sabah 3.7224/3.7241, 3.9439/3.9462 seviyesindeki euro/TL ise 3.9308/3.9328 seviyesinde.

Veri akışının yoğun olduğu bu hafta piyasaların odağındaki ana gündem maddeleri küresel merkez bankaları olacak. Piyasalar yarın ABD Merkez Bankası'nın, Perşembe günü ise TCMB'nin PPK toplantısını izleyecek. Öte yandan Perşembe günü İngiltere, Cuma günü de Japonya merkez bankalarının faiz kararları bekleniyor.

Türkiye ekonomisi geçen yıl ekonomide yaşanan yavaşlama sonrası hükümetin sağladığı istihdam ve vergi teşviklerinin desteğiyle iç talep ve ihracat öncülüğünde beklentilerin üzerinde yüzde 5 büyüdü.

Dolar/TL güne başladığı 3.53'lü seviyelerden 3.52'li seviyelere gerilerken TL bugün gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında değer kazanan nadir para biriminden biri oldu. Katar gerginliği geçen hafta piyasalara satış getirmiş ve TL'de değer kaybına neden olmuştu.

Analistler ve siyasiler ikinci çeyrekte de öncü verilerin "güçlü" bir büyümeye işaret ettiğini belirtirken, ekonomistler veri sonrası yüzde 4.4'lük OVP büyüme hedefin artık daha ulaşılabilir, siyasiler ise hedefin aşılabilir olduğunu belirtiyor.

Yılın ikinci çeyreğinde büyümenin daha da güçlenmesi beklentisi ve yılsonu büyüme tahminlerinde yapılan yukarı yönlü revizyonlar dün piyasalardaki iyimser seyirde etkili oldu.

Bankacılar güçlü büyümenin yanı sıra TCMB'nin sıkı duruşunu korumasının piyasaları olumlu etkilediğini belirtiyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.