22 °C

TMO, 100 milyon liralık kira sertifikası ihraç edecek

TMO, 100 milyon TL tutarında, 88 gün vadeli kira sertifikası ihraç edecek. Turkrating, kira sertifikasının kredi derecelendirme notunu TRA1 olarak tespit etti.

TMO, 100 milyon liralık kira sertifikası ihraç edecek

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), yönetim sözleşmesine dayalı ve kendi depolarında ya da lisanslı depolarda yüzde 100 karşılığı bulunan tarımsal ürünlerin (Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayı) dayanak varlık olacağı 100 milyon TL tutarında, 88 gün vadeli kira sertifikasını KT Sukuk Varlık Kiralama AŞ (VKŞ) üzerinden ihraç edecek.

Turkrating, TMO'nun fon kullanıcısı ve kaynak kuruluş olduğu kira sertifikasının kredi derecelendirme notunu, en güçlü borç ödeme kabiliyeti olan TRA1 olarak belirledi.

Turkrating'ten konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kira sertifikası ihracına dayanak olan tarımsal ürünlerin yüksek likiditeye sahip olması, kira sertifikasının kısa vadeli olması ve ihraç tutarının TMO'nun aktif büyüklüğüne göre çok küçük olması olumlu faktörler olarak değerlendirilmiştir. Dayanak varlık olarak gösterilen tarımsal ürünlerin 88 günlük vade içinde TMO'nun piyasa düzenleyici konumu nedeniyle ödeme tutarını karşılayacak bir fiyattan satılamaması durumunda, TMO'nun varlık portföyünü belirlenen bir fiyattan geri satın alma taahhüdü vermesi ve kira sertifikası ihracına dayanak olan varlıkların tamamının sigorta ettirilmiş olması, notumuzu destekleyen diğer hususlardır"

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap