18 °C

Trump sürpriz yaptı, Çin'e vergiler arttı

ABD-Çin görüşmelerine yönelik iyimserliğin arttığı bir ortamda Trump Çin ürünleri için vergileri yükselteceğini açıkladı. Karar Cuma günü yürürlüğe girecek. Açıklamayla birlikte Çin borsası ve petrol fiyatı sert şekilde geriledi.

Trump sürpriz yaptı, Çin'e vergiler arttı

Çin ile ticaret görüşmelerinin iyi gittiği düşünülürken, ABD Başkanı Donald Trump, sürpriz şekilde, sürecin çok yavaş ilerlediğini söyledi ve Cuma günü yüzde 10'luk vergi dilimini yüzde 25'e yükselteceğini açıkladı.

Trump, Pazar günü Twitter'dan paylaştığı mesajında, "Çin, 10 aydır ABD'ye 50 milyar dolar değerindeki yüksek teknoloji ürünlerinde yüzde 25, 200 milyar dolar değerindeki diğer ürünlerinde ise yüzde 10 gümrük vergisi ödüyor. Bu yüzde 10, Cuma günü yüzde 25'e çıkacak. Çin'den gelen 325 milyar dolar değerindeki diğer ürünler halen vergilendirilmiyor ancak yakında yüzde 25 olacak" ifadelerine yer verdi.

Ayrıca, "Çin ile ticaret anlaşması devam ediyor ancak tekrar müzakere etmek istemeleri nedeniyle çok yavaş ilerliyor" dedi.

Trump, sadece iki gün önce, yani Cuma günü, Çin ile ticaret müzakerelerinde ilerleme sağlandığını ifade etmişti.

Söz konusu açıklamanın ardından Çin'in Shanghai endeksi yüzde 5,2 ve Hong Kong Hang Seng endeksi yüzde 3,3 düştü. ABD'nin S&P 500 vadeli işlemleri de yüzde 2 geriledi. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi bölge borsalarındaki sert kayıplara paralel yüzde 2 düşüş kaydetti.

Brent petrol fiyatı ise yüzde 2,15 kayıpla 69,30 dolara indi.

Para piyasalarında Japon yeni değer kazanırken, Çin yuanı değer yitirdi.

Cuma gününü 111.12'den kapatan dolar/yen kuru, yenin değer kazanmasına paralel olarak 110.335'e kadar geriledi. Japonya'daki piyasa tatili nedeniyle hacimler düşük seyretti.

Tatilden dönen Çin piyasalarında ise dolar, yuan karşısında yüzde 1 değer kazanarak 6.8007 yuana çıktı.

Dolar endeksi Cuma gününe kıyasla yatay seyrederek 97.582'de bulunuyor.

Bu arada Wall Street Journal gazetesi, Trump'ın Çin'li yetkilileri şaşırtan bu açıklamasının ardından Çin'in bu hafta Washington'da yapılacak ticaret görüşmelerinden çekilmeyi değerlendirdiğini yazdı.

Çin'den ABD'ye: Orta yolu bulabilirizÇin'den ABD'ye: Orta yolu bulabiliriz