28 °C

Trump'ın tehdidi sonrası dolar 4 ayın zirvesine çıktı

Döviz piyasaları yeni haftaya çok hızlı başladı. Dün hareketli bir gün geçiren dolar/TL, Trump'ın Türkiye'yi tehdit ettiği tweet sonrası, 18 Haziran'dan bu yana en yüksek seviye olan 5,84'ü geçti.

Trump'ın tehdidi sonrası dolar 4 ayın zirvesine çıktı

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Türkiye, sınırların dışında olduğunu düşündüğüm bir şey yaparsa, ekonomisini mahvederim ve yok ederim" dedi. Bu sözler sonrasında hızla yükselişe geçen dolar/TL hızla 5.80'i geçti, ve bu sabahki işlemlerde 5,84'ün üzerine çıktı.

Dolar 4 ayın zirvesine çıktı

5,8450  ile 4 ayın zirvesini gören dolar/TL, saat 10.15 itibarıyla 5,8050 seviyelerinden işlem görüyor. Dolar/TL kuru son olarak 18 Haziran tarihinde 5,84 seviyelerinin üzerine çıkmıştı.

Piyasalar ilk açıklamanın ardından operasyon sürecinin nasıl ilerleyeceğine ilişkin gelişmeleri ve siyasilerin olası açıklamalarını takip ediyor.

Dolar endeksi ise yüzde 0,1 düşüşle 98,9 seviyesinde bulunuyor.

Analistler, Suriye'nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölge için yapılacak harekata ilişkin haber akışının takip edileceğini belirterek, Trump'ın çelişkili açıklamaları sonrası ABD tarafından gelecek söylemlerin de izlenmesi gerektiğini kaydetti.

ABD'de iç siyasi çekişmeler nedeniyle Trump'tan gelecek açıklamaların çelişkili olmaya devam etmesinin beklenebileceğini ifade eden analistler, piyasalarda artan oynaklığın ise kısa süreli olacağı tahmininde bulundu.

Analistler, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın bugün yapacağı konuşmanın piyasalar tarafından takip edileceğini, yatırımcıların Fed'in gelecek dönem faiz politikasına ilişkin bir ipucu arayacağını belirtti.

Teknik açıdan dolar/TL'de 5,84 seviyesinin direnç olarak öne çıktığını dile getiren analistler, 5,75 ve 5,65 seviyelerinin destek konumuna gelebileceğini söyledi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap