UniCredit, Yapı Kredi'deki yüzde 12 hissesini satıyor

İtalyan UniCredit, Yapı Kredi Bankası'ndaki yüzde 12 payını satma kararı aldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

UniCredit, Yapı Kredi Bankası'ndaki yüzde 12 payını daha satma kararı aldı.

2019 sonundaki hisse satışı ile Yapı Kredi Bankası’ndaki payını azaltan UniCredit, banka sermayesinde doğrudan yüzde 31.9 paya sahipti. Bu satış ile Unicredit’in Yapı Kredi’deki payı yüzde 20’ye düşecek.

Satışa konu olan yüzde 12 hisse, çarşamba günkü kapanışa göre  460 milyon euro (506 milyon dolar) değerinde. 

Koç ve Unicredit pay sahipleri sözleşmesini feshetti

Öte yandan Koç Holding ile İtalyan UniCredit ortak yönetimindeki Koç Finansal Hizmetler ve Yapı Kredi Bankası paylarının alımı işleminin kapanışı gerçekleşirken, Koç Grubu ve Unicredit arasındaki "Pay Sahipleri Sözleşmesi" de feshedildi. 

Koç Holding'den KAP'a yapılan açıklamada, "YKB Pay Alım Satım Sözleşmesi" ile "KFS Pay Alım Satım Sözleşmesi"nde kapanış için belirlenen ön koşulların tamamlandığı konusunda tarafların mutabakata vardığı belirtildi.

UniCredit ve Koç Holding, iş ortaklıklarını UniCredit'in stratejik hedefleri doğrultusunda fesh ettiğini geçen sene sonunda açıklamıştı.

KAP açıklamasında "Bu kapsamda ... ödeme ve temlik işlemlerinin kapanışı izleyen işgünü yapılması kaydıyla pay devirleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Koç Grubu ve Unicredit arasındaki Pay Sahipleri Sözleşmesi de bugün itibarıyla feshedilmiştir" denildi.

Kapanış ile birlikte, KFS sermayesini temsil eden payların %100'ü Koç Grubu'na (Koç Holding, Koç şirketleri, Koç Ailesi, Koç Ailesi tarafından kontrol edilen ortaklıklar ve ilişkili vakıflar) KFS'deki payları oranında geçereken, KFS'de pay sahibi Koç Grubu üyelerinden halka açık şirketler olan Koç Holding'in payı %42,26'dan %84,53'e, Aygaz'ın KFS'deki payı ise %1.97'den, %3.93'e çıktı.

Açıklamaya göre işlem öncesinde YKB sermayesinde doğrudan pay sahibi olmayan Koç Holding, YKB sermayesinin %9.02'sine, UniCredit ise %31.93'üne doğrudan sahip oldu. Koç Grubu'nun işlem öncesinde %40.97 olan YKB sermayesindeki doğrudan ve dolaylı toplam payı %9.02 oranında arttı.