12 °C

Ünlü&Co, yeni YBA ihracına çıkıyor

Bono statüsündeki yapılandırılmış borçlanma aracı 2 Mart'ta piyasaya sunulacak. Genel Müdür Murat Gülkan, "Kurun düşme trendinde olması nedeniyle bu tip ürünlere yatırım için en iyi zaman" değerlendirmesini yaptı.

Ünlü&Co, yeni YBA ihracına çıkıyor

Kurlardaki volatilitenin yüksek olması ve belirsizlikler nedeniyle bireysel ve kurumsal yatırımcıların yapılandırılmış borçlanma araçlarına (YBA) ilgisi artıyor. Ünlü & Co, yeni YBA ihracına çıkıyor.

Piyasadaki mevcut TL mevduat faiz oranının üzerinde getiri elde etmeyi hedefleyen, bu doğrultuda kurun düşmesi durumunda döviz almayı düşünen yatırımcılar için geliştirilen bono statüsündeki yapılandırılmış borçlanma aracı, Ünlü Menkul tarafından 2 Mart 2017, Perşembe günü piyasaya sunulacak.

“Bir ay sonra kur, uygulama kurunun altında olursa dolar alırım” diyen yatırımcılara uygun olarak bu ürünü hazırladıklarını belirten Ünlü Portföy Genel Müdürü Murat Gülkan “DCD (dövize çevrilebilir mevduat) muadili YBA, yatırımcının Türk Lirası anaparasını, belirli bir vadede belirlenen bir kurdan (uygulama kuru) dolara çevirme hakkını karşı tarafa satarak, karşılığında ilave getiri elde ettiği bir işlem olma özelliği taşıyor. USD/TRY kurunun vade tarihinde uygulama kurunun üstünde olacağını düşünen bir TL yatırımcısı, bu YBA’yı alarak ilave gelir elde edebilir. Böylece yatırımcı hem kur riskinden hem anaparasının erimesinden kendini korumuş olur” dedi.

Bu ürünlere yatırım yapabilmek için mevduat alt limitinin 100 bin TL olduğunu belirten Murat Gülkan, talebin ağırlıklı bireysel yatırımcılardan geldiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Son haftalarda kurumsal yatırımcılardan da ilgi gözleniyor. Özellikle kurlardaki volatilitenin artması ve belirsizliklerin yüksek olması nedeniyle yapılandırılmış borçlanma araçlarına olan talep yüksek. Şu an kurun düşme trendinde olması nedeniyle bu tip ürünlere yatırım için en iyi zaman.”

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.