VİOP'ta endeks güne düşüşle başladı

VİOP'ta haziran vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, bayram tatili sonrası haftanın ilk işlem gününe düşüşle başladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) haziran vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, bayram tatili sonrası haftanın ilk işlem gününe düşüşle başladı.

Endeks kontratı, açılışta en düşük 122.000 puanı görmesinin ardından önceki kapanışın yaklaşık yüzde 0,4 altında 122.100 seviyelerinde dengelendi. Geçen haftanın son işlem gününde 123.475 puana kadar çıkan endeks kontratı, bu seviyelerde etkisini artıran kar satışları ile düşüşe geçmiş ve günü yüzde 0,63 azalışla 122.600 puandan tamamlamıştı.

Analistler, dün özellikle ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin açıklamalarının ardından yatırımcıların risk iştahının azaldığını belirterek, buna bağlı olarak da endekslerde düşüş, tahvil faizlerinde yükseliş görüldüğünü ifade etti.

Bugün ABD'de açıklanacak verilerin ve Fed yetkililerinin konuşmalarının takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan endeks kontratında 121.300 seviyesinin destek, 124.700 seviyesinin direnç konumunda olduğunu dile getirdi.