19 °C

Yabancı Türkiye'de borçlanma aracı ihraç edebilecek

Yeni çalışmayla birlikte yurt dışındaki yatırımcıların Türkiye'de yabancı para cinsinden borçlanma aracı ihraç etmelerine izin verilecek. Başbakan Yardımcısı Şimşek, bu noktada özellikle Balkan ülkelerinden talep geldiğini açıkladı.

Yabancı Türkiye'de borçlanma aracı ihraç edebilecek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, İstanbul Finans Merkezi (İFM) programı kapsamında yurt dışındaki yatırımcıların Türkiye'de sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde yabancı para cinsinden borçlanma aracı ihraç etmelerinin önünü açacaklarını bildirdi.

Şimşek, "Hazine Müsteşarlığının söz konusu düzenlemesi ile Türkiye'deki finansal derinliğin artırılmasına ve İFM projesinin hedeflerine ulaşmasına yönelik önemli bir adım atılmış olacak. Yabancı finans aktörlerinin ülkemize gelmesi teşvik edilecek." dedi.

İstanbul’un Finans Merkezi olması hedefi çerçevesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Şimşek, bu kapsamda çalışmaların hız kazandığını, başta vergi, bankacılık, sermaye piyasası ve diğer ilgili alanlarda bir çok düzenleme yapıldığını söyledi.

İstanbul’un finans merkezi olabilmesi için yapılan çalışmalar kapsamında yurt dışında yerleşik yatırımcıların yurt içinde yabancı para cinsinden sermaye piyasası aracı ihraç edebilmesine izin verilmesinin öncelikli önem taşıdığını vurgulayan Şimşek, Hazine Müsteşarlığının da bu çerçevede önemli bir adım attığını kaydetti.

'Finansal derinliğin artmasına yönelik'

Geçmişten bugüne yabancı yatırımcıların Türkiye'de yabancı para cinsinden borçlanma ihracı gerçekleştiremediğini bunun da uygulamada bulunan "Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar" hükümlerinin söz konusu işlemlere izin vermemesinden kaynaklandığını anlatan Şimşek, şöyle devam etti:

"Yabancı yatırımcı ve ihraççıların ülkemizde yalnızca Türk lirası üzerinden işlem yapabilmeleri, İstanbul Finans Merkezi projesinin gerçekleştirilmesine olumsuz etkide bulunmaktadır. Bu sebeple, Hazine Müsteşarlığı tarafından söz konusu kararda yapılması planlanan değişiklikle İFM Programı kapsamında, dışarıda yerleşik kişilerin, sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde yabancı para cinsinden borçlanma aracı ihraç etmelerinin önü açılacaktır. Bu sayede, İFM projesinin hedeflerine ulaşmasına ve ülkemizdeki finansal derinliğin artırılmasına yönelik önemli bir adım atılmış olacaktır. Yabancı finans aktörlerinin ülkemize gelmesi teşvik edilecektir."

'Balkan ülkelerinden talep geldi'

Söz konusu kararın İstanbul'un finans merkezi olma hedefine yardımcı olmasının yanı sıra gelen talepler üzerine alındığını belirten Şimşek, "Örneğin bazı Balkan ülkelerinden bu konuda talep geliyor. Kararla Balkanlardaki finansman sıkıntısı çeken ve büyük piyasalara ulaşma imkanı olmayan yatırımcıların Türkiye'de tahvil ihraç etmesinin önü açılacak." dedi.

Şimşek, bunun Türkiye'nin finans merkezi olarak tanınmasında da önemli bir rol oynayacağına dikkati çekerek, "Amacımız bütün bu çalışmalarla öncelikle bölgesel daha sonra da küresel ölçekte etkili bir finans merkezi oluşturmak." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!
  • Yaman altay Dünya Finans merkezi olmak için siyasi riski ortadan kaldıracan muhtaşem yüzyıl dizisi gibi yüzlerce filme amerika holluvod destek oldu gibi destek olmak lazım kii 1 milyar insan dizi seyret miş 100 ülkede facabook instragam twitter fanları var satılan her ürün turistin % 25 filmin hakkı var tarımda Sanayi de makine lleşecen üretimi n rekor yapması için ülkeye giren makineden vergisi ni almayacan ihracat için dünyanın her şehrin gezecek ekipler kuracan bağlantı noktası kuracak bu akıncıların teknoloji üretimiyorsan teknoloji hırsızlığın profosyonel olmalı mit te ekonomik bir bölümün olmalı operasyonu kabiliyeti olmalı Çin gibi teknoloji hırsızlığın da Sanayi casuslar ın başka ülkeden de mühendisleri olmalı ki Finans merkezi olasınız

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.