17 °C

Yeni haftada yeni zirve!

Dolarda küresel değer kazancı ile dolar/TL 2.2471'e kadar yükseldi

Yeni haftada yeni zirve!

İSTANBUL - Dolarda yukarı yönlü hareket, yeni hafta ile birlikte devam ediyor.

Dallas Fed Başkanı Richard Fisher'ın cuma günü ilk faiz artışının baharda olmasını beklediğini açıklamasının ardından yükselen dolar/TL, bugün de dolarda küresel değer kazancı ile Mart sonundan bu yana en yüksek seviyeye geldi.

Fed'in geçen hafta açıklanan son faiz toplantısı tutanaklarında faiz oranlarını sıfıra yakın seviyede "hatırı sayılır bir süre" daha tutacağını yinelemesine karşın, harekete geçtiğinde borçlanma maliyetlerini beklenenden daha hızlı yükseltebileceği işaretini verdi.

Ardından Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, ABD'de faiz artışlarının ilkbahar aylarında, yani yatırımcıların beklentilerinden önce başlaması ancak artışın yavaş ve kademeli olarak yapılması gerektiğini ifade etti.

Son dönemde Fed'in para politikası nedeniyle dolarda küresel bazda görülen değer kazancına dikkat çeken bankacılar Fed yetkililerinden gelecek her türlü açıklamanın yakından izleneceğine dikkat çekiyor.

Bu sabah 2.2322/2.2334 seviyesinde olan dolar/TL, 12 Mart'tan beri en yüksek olan 2.2471'e kadar yükseldikten sonra gün sonuna doğru 2.2450 seviyesinde.

Yurtiçinde piyasalar için bu haftanın en önemli gündem maddesi Merkez Bankası'nın Perşembe günkü Eylül ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı olacak.

Merkez Bankası'nın (TCMB) Eylül ayı PPK toplantısında politika faizini sabit bırakması beklenirken, sınırlı sayıda katılımcı faiz koridorunun üst bandında indirim öngörüyor.