20 °C

YEP sonrası dolar ve euro nasıl tepki verdi?

Türkiye'de piyasalar, Yeni Ekonomik Program ile açıklanan beklentiler sonrası, dolar/TL dolar/TL 7,85 seviyesinden 7,80'in altına euro/TL ise 9,10'un altına kadar çekildi. Ancak günün ikinci yarısında kurlar yeniden yukarı döndü.

YEP sonrası dolar ve euro nasıl tepki verdi?

Piyasalar bugün açıklanan Yeni Ekonomik Program (YEP) ve ekonomiye yönelik 3 yıllık beklentilere odaklanmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan beklentiler ve hedefler sonrasında Türk Lirası'nda değer arışı gözlemlendi.  Piyasaların açılmasıyla birlikte 7,8539 ile tarihi zirvesini yenileyen dolar/TL, YEP sonrası ilk tepki olarak 7,83'e geriledi. Günün ortasında düşüş hızlanırken dolar/TL, gün için en düşük seviye olan 7,7765'e kadar indi. 

9,18'i aşarak rekor kıran euro/TL ise önce 9,16'ya sonrasında ise 9,10'un altına çekildi. Dün 10 lira barajını aşan bugün TL karşısında 10,1157'e kadar çıkan İngiliz Sterlini ise YEP ile birlikte 10,03'ü gördü.  Yaşanan düşüşler sonrası kurlar yeniden yukarı döndü.

Saat 15:15'te dolar/TL 7,8320; euro/TL 9,1645 ve Sterlin/TL ise 10,750'den değerleniyordu.

Borsa İstanbul'da tepki sınırlı

Borsa İstanbul ise YEP ile birlikte açıklanan beklentilere tepkisiz kaldı. YEP toplantısının başladığı dakikalar 1.1125 puan düzeyindeki BİST 100 Endeksi, saat 15:15 itibarıyla 1.125 puanda seyrediyor. Endeks düne göre yüzde 0,40 artıda...

Bakan Albayrak, Yeni Ekonomik Program'ı (YEP) açıkladı

Albayrak, "Temamız yeni dengelenme, yeni normal, yeni ekonomi" dediği ekonomide üç yılın yol haritası niteliği taşıyan YEP'i açıkladı. 2020 için %0,3, 2021 için %5,8'lik büyüme beklediklerini bildiren Albayrak, bu yıl enflasyonu %10,5, önümüzdeki yıl için %8,0 olarak hedeflediklerini açıkladı.

Güldağ ile sohbet eden Albayrak:
Kur yerine üretime, sanayiye odaklanmalıyız

Yeni Ekonomi Program’ın (YEP) uygulanabilir, gerçekçi hedefler barındırdığını söyleyen gazeteci Hakan Güldağ, YEP sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile ayaküstü yaptığı sohbeti şöyle aktardı: “Bakan Albayrak, Türkiye’nin göstergelerinin gayet iyi olduğunu ifade etti. Kura odaklanmak yerine sanayiye, üretime odaklandıklarını belirtti. ‘Kurda kontrolün sağlandığını’ ifade eden Albayrak, reel sektör cephesinde işlerin gayet iyi gittiğini vurguladı. Dünyadaki değişimle birlikte, bu süreçten, kur dahil en avantajlı çıkacak ülkenin Türkiye olduğunun altını çizdi.”

Altın yatay, petrol düşüyor

Altın fiyatları doların son iki ayın zirvesinden gerilemesiyle yatay seyretti. Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1.880 dolar seviyesinde işlem gördü. ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,2 değer kazanarak 1.885 dolar seviyesine yükseldi.

Petrol fiyatları koronavirüs salgını nedeniyle talep üzerindeki oluşan baskının süreceğine yönelik endişelerin ABD'nin yardım paketi açıklayacağına yönelik umutları gölgede bırakmasıyla geriledi.

Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı 17 sent gerileyerek 42,26 dolardan işlem gördü. Aralık ayı vadeli işlemler ise yüzde 0,4 değer kaybederek 42,68 dolara geriledi. ABD hafif ham petrolü yüzde 0,5 gerileyerek 40,38 dolar seviyesinden işlem gördü.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap