19 °C

Yıldırım-Pence görüşmesi sonrası dolar sakin

Dolar/TL, Yıldırım-Pence görüşmesi sonrası daha sakin seyrediyor.

Yıldırım-Pence görüşmesi sonrası dolar sakin

Dolar/TL son iki haftada yaşanan sert volatilite sonrasında Başbakan Binali Yıldırım ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in görüşmesinin ardından nispeten daha sakin seyirle güne başladı.

Her ne kadar vizeler konusunda sınırlı bir yumuşama yaşansa da, piyasalar ikili ilişkilerin önümüzdeki dönemde iyileşme gösterip gösteremeyeceğine odaklanmış durumda ve bu konuda yapılabilecek açıklamaları halen izlemeye devam diyor.

ABD ile olan diplomatik gerilimin kısa vadede çözüme ulaşamayabileceği endişesi TL varlıkların son dönemde yaşanan sert satış baskısında önemli bir belirleyici olarak görülüyordu.

Bunun yanı sıra Avrupa ülkeleriyle gerilen ilişkiler ve devam eden jeopolitik endişeler, dolardaki küresel değerlenme, enflasyonda devam eden yükseliş ve Hazine'nin artan borç çevirme oranları da TL varlıklarda baskı unsuru olarak öne çıkıyor.

Yaşanan sert yükseliş hareketinin ardından dün gelen düzeltme ile bir ara 3.84'e kadar gerileyen dolar/TL dün günü 3.8650 civarında tamamladı. Kur bu sabah saat 09:29'da 3.8668/3.8696 seviyesinde bulunuyor.

Sepet bazında TL aynı saatte 4.1848/4.1882, euro/TL ise 4.5029/4.5069 seviyesinde işlem görüyor.

Dünkü görüşmenin ardından Beyaz Saray, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Başbakan Binali Yıldırım'a Türkiye'deki ABD misyonu çalışanları ve ABD vatandaşlarının tutuklanmasıyla ilgili "derin bir endişe duyduğunu" belirtti.

Türkiye ve ABD arasında, hükümetin geçen yıl yaşanan darbe girişiminden sorumlu tuttuğu Fethullah Gülen konusunda da anlaşmazlık bulunuyor.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Başbakan Binali Yıldırım ile Beyaz Saray toplantısında biraraya gelen Pence'in, "OHAL kapsamında ABD vatandaşları, ABD'nin Türkiye misyonu çalışanları, gazeteciler ve sivil toplum üyelerinin tutuklanmasından derin endişe duyduğunu ve davaların şeffaflık ve yargılama sürecine uygun bir şekilde yürütülme isteğini" dile getirdiği belirtildi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın ABD Başkan Yardımcısı Pence ile yaptığı görüşmeye ilişkin Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, "Görüşmede, FETÖ elebaşının tutuklanarak ülkemize iadesi, faaliyetlerinin sonlandırılması talebimiz yinelenmiştir. New York'ta görülen ve ilişkilere zarar veren davalardaki sözde delillerin sahte olduğu, yasalara uygun olmayan yöntemlerle toplandığı hatırlatılmıştır" denildi.

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.