Zayıf Çin verisi sonrası piyasalar

Piyasalar, ağustos ayına, Çin ekonomisinin yavaşladığına işaret eden PMI verileri ile başlıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Çin ekonomisinde yavaşlama sinyali vermeye devam ediyor. Özel sektörün aktivitesini ölçen Caixin satınalma yöneticileri endeksi (PMI) 50,4’e geriledi. Haziran ayında endeks 51,7 olarak kaydedilmişti.

Pazar günü yapılan açıklamaya göre Çin resmi imalat PMI 49’a gerileyerek büyüme için eşik değer 50’nin altına inmişti. Endeks Haziran'da 50,2 olarak gerçekleşmişti.

Asya borsaları, Çin ekonomisinin yavaşladığına işaret eden verilerin etkisiyle hafif gerilerken veriler ABD borsalarındaki yükselişin devam edemeyeceği endişesi yarattı. Dolar yatırımcıların kısa pozisyonlarını kapatmalarıyla yen karşısında geriledi.

Doları başlıca altı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi yüzde 0.1 gerileyerek 105.89'a indi ve cuma günü 5 Temmuz'dan bu yana ilk kez gördüğü 105.53 seviyesine yaklaştı. Teknik açıdan dolar endeksinde 106,5'in direnç, 105,2'nin destek konumuna geldiğini bildirdi.

Geçen hafta ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizlerde beklentiler doğrultusunda 75 baz puanlık faiz artırımına gitmesi ve sonraki dönem için daha yumuşak bir tutum izleyeceği sinyali vermesinin ardından düşüşe geçen dolar endeksi, ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 0,9 küçülerek teknik resesyona işaret etmesinin de etkisiyle haftalık bazda yüzde 0,7 değer kaybederek 105,8 seviyesinde dengelendi.

Euro/Dolar bu sabah 1.0234 seviyelerinde.

Altının onsu %0.35 düşüşle 1.760 dolarda.

Brent petrolde %1 kayıp var: 103 dolar seviyesinde.

Dolar/TL ağustos ayına 17.94 seviyelerinde başlıyor.

Euro/TL bu sabah 18.37’den işlem görüyor.

Yurt içinde yeni haftanın en önemli gündem maddesi çarşamba günü açıklanacak olan temmuz enflasyonu. TÜFE’nin yüzde 81’in üzerine çıkması sürpriz olmayacak. Küresel piyasaların izleyeceği en önemli başlık ise cuma günü açıklanacak ABD tarım dışı istihdam. Piyasa beklentisi tarım dışı istihdamın 250 bin kişi artması yönünde. Önceki ay istihdam artışı 372 bin kişi olmuştu.

Bugüne gelecek olursak; temmuz ayının ilk günü İstanbul enflasyonu ve İSO PMI, yurt dışında ise imalat sektörü satın alma yöneticileri verileri izlenecek.