ABD, kripto paraya baskısını artırıyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Kongre'ye kripto para piyasasının regülasyonu konusunda daha fazla yetki ve kaynak sağlama çağrısında bulundu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Gensler, Aspen Güvenlik Forumunda yaptığı konuşmada kripto para piyasası için "Vahşi Batı" benzetmesi yaptı. Gensler, bu varlık sınıfının dolandırıcılık ve kötüye kullanımla dolu olduğunu belirterek "Bu sorunları ele almazsak birçok insanın zarar görmesinden endişeleniyorum." diye konuştu.

Hisse senedi tokenleri gibi kripto para araçlarının menkul kıymetler yasalarına tabi olduğunu aktaran Gensler, bu araçların menkul kıymetler rejimi içinde çalışması gerektiğini vurguladı. Gensler, kripto para piyasasının kayıtlı olmayan menkul kıymet olabilecek birçok token içerdiğini, fiyatlarının manipülasyona açık olduğunu ve milyonlarca yatırımcıyı risklere karşı savunmasız bıraktığını aktardı.

Yetkilerini gittiği yere kadar kullanmaya devam edeceklerinin altını çizen Gensler, "İşlemlerin, ürünlerin ve platformların regülasyon çatlakları arasına düşmesini önlemek için ek Kongre yetkilerine ihtiyacımız var. Ayrıca bu büyüyen ve dalgalı sektördeki yatırımcıları korumak için daha fazla kaynağa ihtiyacımız var." ifadesini kullandı.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir
ABD