Ascoin’in yüzde 75’ini BAE'li şirket 200 milyon dolara aldı

AscoINDEX borsasında işlem görmeye başlayan Ascoin’in yüzde 75’ini 200 milyon dolara BAE'li şirket satın aldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

A&S Yatırım Holding, bünyesinde bulunan Ascoin ile teknoloji ihracatına başladı. 2021 yılında dijital varlık olarak AscoINDEX borsasında işlem görmeye başlayan Ascoin’in yüzde 75’ini 200 milyon dolara Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Şeyh Saud Faysal Sultan Salem Alkasımi’nin sahip olduğu şirket Faisal Holding satın aldı.

Söz konusu satış ile A&S Yatırım Holding, Türkiye’den yazılım ihracatına başladı. Holding, ihracattan elde ettiği gelirle gayrimenkul projesi geliştirecek.

Faaliyette bulundukları tüm sektörlerde teknolojiyi merkeze aldıklarını kaydeden A&S Yatırım Holding CEO’su Uğur Akkuş, şunları anlattı: “AS Global Bilişim’i iki yıl önce kurduk. AS Global Bilişim, dijital yazılım üreten bir şirket. Amacımız, bu yazılım yüzde 100 yerli bir şekilde üretip dünyaya ihraç etmekti. Şirketi kurduktan 1.5 yıl sonra yazılımı tamamladık. Yazılımın da ilk demosu olan borsayı AscoINDEX olarak hayata geçirdik. AscoINDEX 25 bin üyesi olan ve özellikle VIP üyelere hizmet eden bir dijital yazılım. AscoINDEX ortalama günlük 10 milyon TL, aylık 300 milyon TL kadar işlem hacmine ulaştı. Bizim bu borsayı açma nedenimiz aslına yazılımı ihraç etmekti ve yazılımı tüm dünyaya satmaktı. ABD’de AS Global Bilişim’i Silikon Vadisi’nde Amerikan şirketi olarak kurduk. Orada da borsayı aktif etmek için ruhsatlandırma sürecine başvurduk. Bu borsaya aynı zamanda Ortadoğu ve Asya ülkelerinde açmak için görüşmelere başladık. Şu an Rusya, Ukrayna’da birer yatırımcı ile görüşüyoruz.”

Kısa sürede yazılım piyasasında önemli bir konuma yükseldiklerini ifade eden Akkuş, Ascoin’in dijital teknolojinin etkisiyle genişleyen yatırım enstrümanları arasında dikkat çektiğini vurguladı.

Akkuş, “Şirketimizin kendi blok ağına sahip olması ve sunduğu yatırım fırsatları onu birkaç adım birden öne çıkardı.” dedi.

A&S Yatırım Holding’in AscoINDEX borsasındaki temsilcisi olan Ascoin’in yazılım ihracatına başladığını söyleyen Akkuş, şunları ekledi: “Ascoin’in yüzde 75’inin Abu Dabi yatırım şirketi Faisal Holding’e 200 milyon dolar bir bedelle satışını tamamladık. Böylece ilk kez teknoloji ihracatına başladık. Biz şirkette sadece yönetimde kalacağız. Amacımız, ortaklarımızın getirdiği yatırımla bu borsayı tüm Körfez ülkelerinde aktif etmek. Şu an Türkiye’de agresif şekilde ilerlemiyoruz, mevzuatı bekliyoruz. Mevzuatın uzaması nedeniyle böyle bir yol izledik.”

İhracat gelirini gayrimenkul ve teknolojiye yatıracak

Satıştan elde edecekleri gelirle gayrimenkul projelerine ve teknoloji şirketlerine yatırım yapacaklarını da kaydeden Akkuş, “Dijital para yazılımı ihracatıyla aynı zamanda Türkiye’den teknoloji ihraç ediyoruz. Ülkemizin teknolojideki üstün gücünü dünyaya ulaştırıyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Teknoloji yatırım ihracatımız devam edecek.” diye ekledi.

A&S Yatırım Holding olarak imza attıkları her projede doğaya büyük bir saygıyla yaklaştıklarını da vurgulayan Akkuş, “Ascoin ihracatından elde ettiğimiz gelirle geliştireceğimiz projelerde doğaya saygıya odaklanacağız. Projelerimizin büyük bir çoğunluğu doğayı yeşili küresel ısınmayı koruyan projelerden oluşacak.” dedi.