Hayali girişimcilik olan gençlere bedelsiz şube!

Pahalı kira ve dekorasyon ve franchising bedelleri gibi yüksek maliyetleri ortadan kaldıran ekonomik kahve zinciri girişimi bedelsiz şube açarak, destek verecek. Başvurular haziran sonuna kadar devam ediyor. Alınan başvurular sonrasında girişimci adayları ile yapılacak mülakatlar sonucunda, girişimcilere şube açma desteği verilecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

SELENAY YAĞCI

Pandeminin en çok zarar verdiği sektörlerden biri de gıda perakendesi oldu. Bunu görerek geleneksel perakende yeni anlayış getirmek için yola çıkan Türk girişimciler Onur Yanık ve Cem Akın, pahalı kira ve dekorasyon ve franchising bedelleri gibi yüksek maliyetleri ortadan kaldıran ekonomik kahve zincirini kurdu. Bu yolda da hayalleri olan gençleri de desteklemeye karar verdi.

Good for You girişiminin temelleri 2020’de atıldı ve kısa bir süre içinde hızlı bir büyüme yakaladı. Klasik kahve zincirlerinin tüm sorunlarını ortadan kaldırdıklarını söyleyen Cem Akın ve Onur Yanık tarafından hayata geçirilen konseptte yüksek kira bedelleri, abartılı dekorasyon masrafları ve yorucu sabit giderler yok. Bunun yanında tüm dünyada yayılan ‘lokal hareketi’nin de bir parçası olacaklarını söylüyorlar. Nedir bu lokal hareketi derseniz, bizdeki mahalle kültürü aslında. Tüm dünya AVM’leri büyük zincirleri bırakıp, mahalledeki yerel ve küçük dükkanlardan alışverişe doğru geri dönüyor. Good For You’lar da mahalleden her gün uğradığın ayak üstü iki sohbet ederek kahve aldığın dükkanlardan olmayı hedefleyerek yola çıkmış. Herkesin bir filmde bir dizide gördüğü o minik ama içerdeki herkesin birbirini tanıdığı dükkanlar gibi... Filmlerde görüp de ‘bir kafem olsun diye’ hayal eden gençlerin de önünü açıyor. Cem Akın, özellikle gençlerin bu tip hayallerini gerçekleştirmesi için çok paraya ihtiyaçları olduğunu beceremeyeceğini görmekten de korktuklarını belirtiyor. ‘Büyük paralar yatırıp batmaya gerek yok kaliteli kahve böyle de oluyor’ diye yola çıktıklarını anlatıyor.

Yeni bir iş modeli olarak faaliyete geçen ve dünyada ilk ve tek pop up kahve dükkânı olan Good for You’nun sistem içinde franchising almanın bedeli aslında her şey dâhil 35 bin TL+KDV. Türkiye'de bugüne kadar 15 binin üzerinde talep formu aldıklarını söyleyen Onur Yanık, “Aslında franchising almak için yalnızca bedelini ödemek yetmiyor. Girişimcilerimizi özenle seçiyoruz. Bu lokal hareketimizin bir parçası olmak için müşteriyle konuşmadan, muhasebeye kadar ihtiyaç olan tüm konularda önce online eğitimlerle onları kahve dükkanı işletme işine alıştırıyoruz” diyor. Cem Akın ise “Sosyal bir girişim olarak Good for You, genç, dinamik, özgürlük arayışında olan bir neslin markası olma yolunda ilerliyor” diye ekliyor.

Sistem ile ilgili bilgi veren Good for You Kurucu Ortağı Onur Yanık, “Pandemiyle birlikte gördük ki yeni şeylere, her zamankinden fazla ihtiyacımız var. Tam da bu amaçla girişimcilere fırsat yaratıyoruz. Girişimcileri kendi işinin patronu yapıyoruz ve her konuda bayilerimizin yanında olmayı sürdürüyoruz” diyor.

Good for You Kurucu Ortağı Cem Akın ise önceliklerinin klasik perakendeciliğin temel sorunlarından arındırılmış, daha yalın ve farklı bir iş modeli kurmak olduğunu belirtti. Akın'a göre pandemi her işi değiştiriyor ve dönüştürüyor. Organize perakende de kendini yenilemek zorunda. Good for You, geleceğin franchise anlayışını şimdiden sunuyor.

HERKES BAŞVURABİLİR

Şimdi de hayali olan gençlere bedelsiz şube açma desteği verecek. Destek verilecek kişiler, yapılacak mülakatlarla belirlenecek. Başvurular ise haziran sonuna kadar devam edecek.

Bedelsiz açılacak şubelerin 35 bin TL yatırım bedeli, Proje Sponsoru ve İyilik Ortağı Büşra Orakçıoğlu Biberoğlu tarafından finanse edilecek. Proje hakkında değerlendirmelerde bulunan Büşra Orakçıoğlu Biberoğlu, “Ben de genç bir girişimciyim. Gençler kendi işini kurmak, özgür bir şekilde çalışmak, sosyal bir iş yapmak ve mutlu olmak istiyor. Good for You'yu açmak tüm bunlara sahip olmak demek. Burası gençlerin hayallerine ulaşabilecekleri bir oyun alanı. Biz onlara fırsat veriyor ve önünü açıyoruz. Aynı zamanda Good for You eğitimleri ile yeteneklerini keşfetmelerini ve girişimciliği öğrenmelerini sağlıyoruz” diye konuştu.

Pandemiye rağmen 6 ayda 90 şubeye ulaştı, globale açılacak

Türkiye ve dünyada hızlı bir büyüme ivmesi yakalayan Good for You, 90 günde 90 şubeye ulaştı. Marka, 2021 içinde Türkiye genelinde 200 şubeye ulaşmayı hedefliyor. Good for You kısa bir süre önce 66 milyon değerleme ile Türkiye'nin en hızlı ve yüksek değerlenen girişimi olurken, Orka Holding Eş Başkanı Halidun Orakçıoğlu, projeye bireysel olarak yatırım yaptı. Hâlihazırda 85 iş ortağı ile faaliyet gösteren şirket 2021 yıl sonunda Türkiye'de 200'den fazla franchise’a ulaşmayı hedefliyor. Avrupa, Almanya, Hollanda ve İngiltere odaklı bir büyüme planıyla ilerleyen Good for You, dünya genelinde ise yıl sonunda toplam 300 şube hedefini geçmeyi amaçlıyor.

350 SAAT EĞİTİM SAĞLIYOR

İyilik hareketini sürdüren Good for You, eğitim ve mentorluk destekleriyle de girişimcilerin yanında oluyor. Girişimcilik okulu olarak da konumlanan Good for You, 350 saate yakın eğitim programı sağlıyor. Girişimcilere enerjiden satışa, kişisel markadan beden diline kadar farklı konuları içeren alanlarda eğitimler veriliyor. Bu sayede Good for You'ya dahil olan girişimciler sadece yeni bir iş kurmuyor, kendinin en iyi haline dönüşüyor.