23 °C

Çalışmak için geldi, 15 ülkeye ihracat yapan şirketini kurdu

Her geçen gün biraz daha büyüyen Afrika pazarında Türk sermayeli şirketlerin yatırım ve ticaret olanakları artmaya devam ediyor. Türk girişimci Saniye Kurt’un şirketi AkdenizRack da bunlardan bir tanesi.

Çalışmak için geldi, 15 ülkeye ihracat yapan şirketini kurdu

Leyla İLHAN

1.2 trilyon dolar ticaret hacmini temsil eden ve her geçen gün biraz daha büyüyen Afrika pazarında Türk sermayeli şirketlerin yatırım ve ticaret olanakları artmaya devam ediyor. Kadın girişimci Saniye Kurt’un kurduğu AkdenizRack da bu pazarda 15 ülkeye 15 milyon doları aşan ihracatıyla dikkat çekiyor. AkdenizRack’ın Yönetim Kurulu Başkanı Saniye Kurt’un başarıya giden hayatı ise İstanbul’a gelişiyle başlıyor. Kurt, 5 çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak İskenderun’da doğdu.

Liseye kadar başarılı bir öğrencilik hayatı geçiren Kurt, üniversiteyi okuyacak imkanı bulamadı, ancak çalışmak için İstanbul’a geldiğinde bugün ki işinin temellerinin atılmasını sağlayan Temesist’te işe başlıyor. Hikayesinin başlangıç noktasının Temesist olduğunu söyleyen Kurt, süreci şöyle anlatıyor: “Depolama ve raf sistemlerinin Türkiye’nin hemen hemen her noktasında bir ihtiyaç olduğunu gözlemledim. Gerekli ön hazırlıkları yaparak Temesist’in İstanbul dışındaki ilk satış bayisini Adana’da açtım. Ardından Ankara ve İzmir ofislerini açtım. Anadolu’da gerçekleştirdiğimiz büyüme neticesinde bu yapılanmayı ihracatta da yapmaya başladım. Bir gün Dubai’den gelip ertesi gün Senegal’e, oradan Libya’ya oradan Irak’a gidiyordum. Şu an Temesist 52 ülkeye ihracat yapıyor.”

Afrika’da üretimi planlıyor

2007 yılında Temesist’ten ayrılıp hayalini kurduğu kendi işinin patronu olma fikrini Akdenizrack firması ile hayata geçirdiğini aktaran Kurt, “Raf sistemleri üretimini Temesist’ten temin ederek Akdenizrack’ı dünyanın parlayan yıldızı Afrika’ya taşıdım. Doğu Afrika’dan Batı Afrika’ya her yeri gezdim. Akdenizrack ile ilk işimi 2014'de Nijerya’da aldım. Ardından talepler çoğalmaya başlayınca Kenya ve Gana’da ofis açtım” dedi. Üretimlerinin yüzde 55’ini ihraç eder hale geldiklerini ifade eden Kurt, 2019’da toplam alınmış işlerden 15 milyon dolarlık

ihracat yaptıklarını aktardı. "Geçen sene sadece Afrika’da 5 milyon dolar ciro elde etmiştik, bu yılki amacımız ise her bir Afrika ülkesinde en az 5 milyon dolar ciro yapmak” diyen Kurt, “Bunun için de orada yapılanmaya çalışıyoruz. Kısa vadeli hedeflerimiz Gana ve Kenya’da ofis açmaktı, gerçekleştirdik. Önümüzdeki süreçte ham maddeyi Türkiye’den getirip, üretimi orada gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Böylece Türkiye’de yaptığımız üretimi Kenya, Etiyopya ve Senegal gibi ülkelere taşımayı amaçlıyoruz”diye konuştu. Kurt, ürünleri arasında, sırt sırta raf sistemleri, drive-in raf sistemleri, palet rafları, shuttle mekik raf sistemi, kayar raf, otomatik depo rafları gibi depolamaya yönelik olan bütün çözümler bulunduğunu belirtti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap