9 °C

''Çarık'', modern çağa meydan okuyor

''Çarık'', modern çağa meydan okuyor

 

 
TEKİRDAĞ - Eski çağlardan günümüze kullanılan çarıklar, modern çağda yerini ayakkabılara bıraksa da arazideki kullanım rahatlığı nedeniyle halen bazı kesimler tarafından tercih ediliyor.
 
1-078.jpg
 
Tekirdağ'ın Karacakılavuz köyünde yaşayan 70 yaşındaki çarık ustası Rafet Oskay'ın iş yerinde ürettiği çarıklar, toprak arazideki kullanım rahatlığı nedeniyle avcıların ve köylülerin tercihi oluyor.
 
[PAGE]
 
 
Oskay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çarıkçılığın baba mesleği olduğunu belirterek, 40 yıldır aynı işi sürdürdüğünü söyledi.
 
2-076.jpg
 
[PAGE]
 
3-069.jpg
Çarıkların rahatlığının kullanılan ham maddeden kaynaklandığını anlatan çarık ustası Oskay, ''Çarığın derisini hazır olarak alıyoruz. Manda derisi ve dana derisi kullanıyoruz. Derileri kendimiz kesiyor, deliyoruz. Burada imalat yapıyoruz. Bu çarıklar günümüzde de kullanılıyor, tarlada avcılar ava giderken kullanıyorlar. Alanlar ayakkabıdan, çizmeden rahat olduğunu söylüyorlar'' dedi.
 
[PAGE]
4-056.jpg
 
Oskay, çarığın ayakkabılar gibi çamur toplamadığını ifade ederek, arazi koşullarında rahat bir yürüme sağladığını belirtti.
 
[PAGE]
 
6-036.jpg
 
Rafet Oskay'ın oğlu Mehmet Oskay da babasının yanında mesleği öğrendiğini ifade ederek, mesleklerinin son temsilcileri olarak çarıkçılığı geleceğe taşımakta kararlı olduğunu söyledi.
 
[PAGE]
 
7-035.jpg
Modern zamana rağmen çarığın ayakkabılara direndiğini anlatan Mehmet Oskay, ''Çarıkçılık baba mesleği. Babamdan gördüğüm gibi ben de aynı şekilde devam ediyorum. Çarık, eski zamanda kullanılmış dense de modern hayatta da kullanabiliriz. Deri olduğu için yıpranma daha çabuk olduğundan, asfalt, beton gibi zeminlerde kullanılmaz ama çamurda, toprakta yıpranma olmadığı için çok rahat kullanılıyor'' şeklinde konuştu.
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.