10 °C

'ABD Türkiye'ye rağmen bu işi yaptı'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, PYD'ye ve IŞİD terör örgütüne geçen silahlara ilişkin, "Türkiye bu işe olumlu baktı mı? Hayır bakmadı. Türkiye'ye rağmen Amerika bu işi yapmıştır" dedi

'ABD Türkiye'ye rağmen bu işi yaptı'

LETONYA - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ile ilk kez ortak basın toplantısında biraraya geldi. Toplantıda Türkiye'nin gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, ABD'nin Türkiye'ye rağmen PYD'ye silah yardımı yaptığını söyledi.

"PYD saflarında savaşan PKK'nın üst düzey üyeleri olduğunu biliyoruz" diyen Erdoğan, "Türkiye bu işe olumlu baktı mı? Hayır bakmadı. Türkiye'ye rağmen Amerika bu işi yapmıştır" dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

"PYD'nin PKK ile aynı durumda olduğunu kendilerine (ABD Başkanı Obama'ya) telefon görüşmemde ifade ettim. 'O da bir terör örgütüdür' dedim. Dolayısıyla burada PYD'ye yapacağınız yardımlar bir terör örgütüne gitmektedir. Şu anda PYD saflarında PKK'nın lider kadrosunda olup orada savaşan kişiler var."

"Destek çözüm sürecini güçlü kılacaktır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çözüm süreci çalışmalarıyla ilgili, "İnanıyorum ki tüm halkımız, milletimiz çözüm süreci noktasında ittifak halinde ama buna tüm sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin de destek vermesi süreci çok daha güçlü kılacaktır"  diye konuştu.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.