10 °C

'Aşırı sıcaklık süt verimini de düşürdü'

Yaz boyunca etkili olan aşırı sıcaklar tarımı etkilediği gibi hayvancılığı da olumsuz etkiledi. Manyas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Erdoğan Kaya, bunaltıcı sıcakların süt verimlerini düşürdüğünü belirtti

'Aşırı sıcaklık süt verimini de düşürdü'

BALIKESİR - Manyas Süt Üreticileri Birliği Başkanı Erdoğan Kaya, Güney Marmara'da son günlerde etkili olan bunaltıcı sıcaklarda süt sığırlarının strese girmesi nedeniyle ilçede günlük süt üretiminin 100 tondan 80 tona gerilediğini söyledi. 

Kaya yaptığı açıklamada, son günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklarının, hayvanları da olumsuz etkilediğini anlattı. 

Yüksek sıcak ve nem yüzünden oluşan bunaltıcı havanın, süt sığırlarını strese soktuğunu belirten Kaya, bu durumun, hayvanlardaki beslenmeyi olumsuz etkilediğini dile getirdi. 

Hayvanların, ahırlarda yem, meralarda ot yemediğini vurgulayan Kaya, "Normalde temmuz ve ağustos aylarında süt verimi bir miktar düşer. Son günlerdeki aşırı sıcaklar, üretimde daha fazla düşüşe yol açtı. İlçe genelinde günlük süt üretimi 100 tondan 80 tona geriledi. İyi beslenemeyen hayvandan fazla süt üretimi beklenemez" dedi. 

Kaya, süt sığırlarını rahatlatmak için ahırlara serinletici aparatlar yerleştirdiklerini ifade etti. 

Meralarda ise hayvanları olabildiğince ağaç gölgelerinde tutmaya çalıştıkları bilgisini veren Kaya, "Ne yapsak da sıcağın etkisinden kurtarmadık. Süt veriminin normale dönmesi için havaların biraz serinlemesini bekliyoruz. Meteoroloji, önümüzdeki günler için sıcakların biraz düşeceğini belirtiyor. Umarım böyle olur" diye konuştu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.