18 °C

'Bağdat dönüşü bu konuda gelişme olabilir'

Irak ziyareti öncesi konuşan Davutoğlu, "Çözüm sürecinin nihai perspektifi olan silahsızlanma da dahil olmak üzere şiddetin terk edilmesi konusunda net tavır sergilenecek. Bağdat dönüşü bu konuda gelişmeler olabilir" dedi

'Bağdat dönüşü bu konuda gelişme olabilir'

ANKARA - Başbakan Ahmet Davutoğlu, "ANA" uçağıyla saat 08.10'da Irak'a gitti. Başbakan

Davutoğlu, Irak Başbakanı El-İbadi'nin davetine katılmak üzere Irak'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı Şeref Salonu'nda basın toplantısı düzenledi. 

Toplantıda konuşan Davutoğlu çözüm sürecine ilişkin önemli mesajlar verdi.  Kamu düzeni konusundaki hassasiyetin korunacağını ve bu konuda taviz vermeyeceklerini söyleyen Davutoğlu, "Çözüm sürecinin nihai perspektifi olan silahsızlanma da dahil olmak üzere şiddetin terk edilmesi ve demokratik ortamda siyasi hayatın hayata geçirilmesi konusunda da net bir tavır sergilenecek. Ümit ederiz bu tür görüşmeler onun önünü açar. Bağdat dönüşü bu konuda gelişmeler olabilir." dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile yarın akşam yemeğinde birlikte olacaklarını kaydeden Davutoğlu, "Ertesi sabah Atlantik Konseyi'nin enerji konferansında ortak olarak platformda konuşmacı olacağız. Benim Irak'ta yapacağım görüşmeler de önem taşıyor. Irak'ta güvenlik konusunda atılacak adımlarla, Suriye'de atılacak adımlar arasında bir bütünlük olması lazım. Bunları hep birlikte ele alacağız. Bu bir süreçtir, bir görüşmeden, ziyaretten bütün konuların bir anda çözülmesi beklenmez ama ortak bir perspektife sahip olmak ve o perspektif içinde birlikte çalışmak en önemli husus. Bu konuda da ABD ile ve diğer müttefiklerle ve bölge ülkeleriyle yaptığımız görüşmelerde Suriye bağlamında bu ortak perspektif yönünde bir zemin olduğunu söyleyebiliriz." açıklamasında bulundu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.