8 °C

'Baro başkanlarımız emin olsun...'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Beştepe'ye gelen Baro Başkanları'na seslendi. Erdoğan, "Baro başkanlarımız şundan emin olsunlar; Türkiye bir hukuk devletidir ve hukuk devleti olarak kalmaya devam edecektir." açıklaması yaptı.

'Baro başkanlarımız emin olsun...'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, FETÖ'nün darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi milletin, hiçbir ayrım yapmaksızın ayağa kalktığını, kurşuna vücudunu siper ettiğini söyledi.

Darbecilere karşı mücadelenin, hukuk devleti sınırları içinde yürütüldüğünü vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Baro başkanlarımız şundan emin olsunlar; Türkiye bir hukuk devletidir ve hukuk devleti olarak kalmaya devam edecektir. Ülkemize ve milletimize savaş açan darbecilere karşı mücadele, ilk andan itibaren hukuk devleti sınırları içinde yürütülmüştür. 15 Temmuz gecesi darbeciler karşılarında, milletimiz ve emniyet güçlerimiz ile savcılarıyla, hakimleriyle adalet teşkilatımızı da bulmuşlardır."

'Kimsenin gölge düşürmeye hakkı yok'

Türk milletinin, 15 Temmuz gecesi tarihi bir sınavdan geçtiğini ifade eden Erdoğan, "15 Temmuz gecesi hangi kökenden, meşrepten, siyasi görüşten olursa olsun Türk milletinin, 79 milyonun tamamı tarihi bir sınavı alnının akıyla vermiştir. Hiç kimsenin bu iftihar verici görüntüye gölge düşürmeye hakkı yoktur." dedi.

Erdoğan, Türk halkının, darbeye karşı kararlı bir tavır sergilediğini belirterek, "Darbeciler ne kadar vicdansız, ahlaksız, cani, şuursuz ise milletimiz o derece asil, dirayetli, cesur, kararlı bir tavır içinde olmuştur. Bu millete ancak saygı duyulur. Bu millet alnından öpülesi bir millettir." diye konuştu.

'Avrupa'da olsa idamı getirirler'

Türkiye'nin, yıllarca istismara uğradığına dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bugün geriye dönüp baktığımızda, Türkiye'nin yıllarca, yalanla, iftirayla, çarpıtmayla, boş sözle, hamasetle ülkesine ve devletine sahip çıktığını iddia eden güya seçkinlerin istismarına maruz kaldığını fark ediyoruz. Ama 15 Temmuz'da darbeci teröristlerin silahları ölüm kusmaya başladığında, bu istismarcıların hiçbiri ortada yoktu. Sokakları, meydanları dolduranlar, tankların önünde yatanlar, namluların karşısında dikilenler seçkinler değil bu ülkenin ortalama vatandaşıydı."

Türkiye'nin, dünyanın başına musallat olan ne kadar tehdit varsa hepsine maruz kalan tek ülke olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bırakın darbe teşebbüsünü, şöyle bizdeki birkaç aylık PKK, DAİŞ terör eylemleri Avrupa'nın herhangi bir ülkesinde yaşansın, idam cezasını da getirirler, kesintisiz olağanüstü hal de ilan ederler." dedi.

'Uluslararası Af Örgütüne eleştiri'

Uluslararası Af Örgütünün, Türkiye'ye ilişkin açıklamalarını eleştiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bakıyorsunuz Uluslararası Af Örgütü açıklama yapıyor, bazı şeylerden endişe duyduklarını söylüyorlar. Önce çık gel bakalım burada, Türkiye Cumhuriyeti'nin parlamentosunda ne olmuş, emniyet teşkilatında bombalanma neticesinde 53 emniyet görevlimiz nasıl şehit olmuş? Gel gör bakalım Cumhurbaşkanlığı Külliyesi nasıl vurulmuş, burada 6 şehit nasıl olmuş? Boğaz Köprüsü'nün üzerinde ve Kuleli Askeri Lisesinin orada 39 kişi nasıl şehit edilmiş? Gel bunları bir gör, yerinde incele, sana düşen görev budur. Ondan sonra da açıklamanı yap. Sadece duyduklarınla, aldığın haberlerle bu tür açıklamaları yaptığın zaman, kusura bakma sana saygı duyulmaz."

Feyzioğlu: İç savaşın eşiğinden dönüldü

Metin Feyzioğlu ise sözlerine "Sayın Cumhurbaşkanı'm, size ve şahsınızda Türkiye Cumhuriyeti'ne, Türkiye'nin her ilinden gelen baro başkanlarımızla, temsilcilerimizle birlikte geçmiş olsun dileklerimizi bir kez daha yineliyoruz. Şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara şifalar diliyoruz. Milli birlik ve beraberliğimiz için dayanışmamızı da bir kez daha vurguluyoruz." diyerek başladı.

Feyzioğlu, 15 Temmuz'da, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) içine sızmış hain FETÖ mensuplarının işgal girişiminin, 79 milyon vatandaşın tek vücut olmasıyla püskürtüldüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu işgal girişiminin püskürtülmesinde özel ve çok önemli bir liderlik görevi yaptığını vurgulayan Feyzioğlu, "15 Temmuz'u takip eden süreçte yaptığımız değerlendirmelerin birinde, 'Kalkışmanın taktik hedefi Cumhurbaşkanı'mız, stratejik hedefi ise Türkiye Cumhuriyeti'dir' demiştik. Zaman içinde elde edilen veriler, bu tespitimizi doğrulamıştır. Türkiye Cumhuriyeti, o gece bir büyük felaketin ve muhtemel bir iç savaşın eşiğinden dönmüştür." ifadelerini kullandı.

Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da isabetle işaret ettiği gibi tehlikenin geçmediğini belirterek, FETÖ adlı hain örgütün sadece bir araç olduğunu, bu örgütün arkasındaki güçlerin, Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyanın, jeopolitik konumun ve bu bölgede yaşanan çok büyük menfaat çatışmalarının olduğu gibi durduğunu kaydetti.

'Türkiye sonu gelmez bir iş savaşa sürüklenirdi'

"İşgale karşı Türkiye Cumhuriyeti'nin arkasında saf tutmak hepimizin asli görevidir." diyen Feyzioğlu, "Bu çerçevede Türkiye Barolar Birliği ve istisnasız 79 baro, 15 Temmuz gecesi henüz Ankara ve İstanbul'da çatışmalar olanca hızıyla devam ederken demokrasiden yana tavrımızı gece yarısı olmamıştı açıkça ortaya koyduk. Metnin dışına çıkarak bir şey daha söyleyeyim; sizin ve Sayın Başbakan'ın açıklamalarını televizyonda dinlediğimizde de yüreğimiz ferahladı ve bu girişimin püskürtüleceğine inancımız arttı." değerlendirmesinde bulundu.

Feyzioğlu, "TBB Başkanı" sıfatıyla çok sayıda yabancı televizyon, radyo ve gazeteye mülakat verdiğine değinerek, işin esasını, bunun bir işgal girişimi olduğunu ve bu hainler başarılı olsaydı sadece demokrasinin geçici süre askıya alınmakla kalmayacağını, Türkiye'nin sonu gelmez bir iç savaşlar dizisine sürükleneceğini ısrarla ve zaman zaman da anlamak istemeyenlere anlattığını aktardı.

İlişkide oldukları 72 uluslararası meslek örgütüne olayın aslını anlatan yazılar gönderdiklerini hatırlatan Feyzioğlu, bunun etkili olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

Feyzioğlu, o günden bu güne Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve değerli bürokratlarıyla yakın ilişki içerisinde çalışmalarını sürdürdüklerini ve sürdürmeye de devam ettiklerini söyledi. Bu kapsamda Adalet Bakanlığıyla, TBB'nin oluşturduğu koordinasyon kuruluna işaret eden Feyzioğlu, soruşturmalarda yaşanan aksaklıkları gidermek için de aralıksız mesai sarf ettiğini vurguladı.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap