31 °C

'Bunlar Saray operasyonlarıdır'

Selahattin Demirtaş, "Barış bir adım ötemizde duruyordu. Atılması gereken bir adım kalmıştı. Göstermelik IŞİD’e karşı operasyonlar şaşaalı Sınır ötesi operasyonları... Bunlar hükümetin kendisini kurtarma çabasıdır. Ve bunlar Saray operasyonlardır" dedi

'Bunlar Saray operasyonlarıdır'

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş MYK toplantısı öncesinde açıklama yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında yapılan geniş çaplı operasyonları değerlendiren Demirtaş, 

İşte açıklamadan satır başları:

Geçici bir hükümet geçici bir başbakan ülkeyi adım adım büyük bir savaşa sürüklüyor. Zaten Suriye konusundaki yanlışlar nedeniyle Türkiye Ortadoğu'da bataklığa saplanmış durumdadır. Ama geçici olmanın paniğiyle her türlü çılgınlığı yapacaklarını ön görüyorduk.

'AKP, yeniden iktidar olmanın yollarını arıyor'

AKP iktidarı boğazına kadar kirliliğe bulaşmış bir iktidar olarak 7 Haziran’da tek başına iktidar olma gücünü yitirince büyük bir öfke ile hareket ederek yeniden iktidar olmanın yollarını aramaya başladı.  Geçici bir hükümet geçici bir başbakan ülkeyi adım adım büyük bir savaşa sürüklüyor. Zaten Suriye konusundaki yanlışlar nedeniyle Türkiye ortadoğuda bataklığa saplanmış durumdadır. Ama geçici olmanın paniğiyle her türlü çılgınlığı yapacaklarını ön görüyorduk.

'Yolsuzluğa batmış bir geçici hükümet HDP’den hesap sormaya kalkmasın'

AKP iktidarı boğazına kadar kirliliğe bulaşmış bir iktidar olarak 7 Haziran’da tek başına iktidar olma gücünü yitirince büyük bir öfke ile hareket ederek yeniden iktidar olmanın yollarını aramaya başladı. Şunu bütün yurttaşlarımız bilsin ki Ağrı Diyadin’de tanıklık ettik kendi emirleriyle askerleri ölüme gönderecek çılgınlığa sahip olduklarını gördük. Ölümüne sebep olduğunuz her insan bizim insanımızdır. Üniformasına siyasi düşüncesine bakmadan biz tamamının acısın8ı paylaşacağız. Ve evlatlarımızı sizin pisliklerinizi örtsünler diye öldürülmesine izin vermeyeceğiz. Hele hele yolsuzluğa batmış bir geçici hükümet HDP’den hesap sormaya kalkmasın.

Şunu iyi bilsinler bizim kaybedecek saraylarımız kırmızı plakalarımız, çalıp çırptığımız milyarlarca dolarımız yok. Üryan geldik yine üryan gideriz. Asıl siz kendinizi düşünün asıl siz ne olacaksınız. Zannediyor musunuz ki tabutların üzerine örttüğünüz o bayrak sizin günahlarınızı da örtecek.

'Bunlar Saray operasyonlarıdır'

Türkiye rahat olsun HDP var. Kendilerini vatanın sahibi bizi de vatan haini gibi göstermeye çalışanlar bu ülkeye yaptıkları haksızlıklara baksınlar. Bundan sonra da olası bir erken seçimde AKP’nin bu ülkenin başına bela olmaması için demokrasi güçleriyle mücadele etmeye devam edeceğiz. Barış sadece bir adım  ötemizde duruyordu. Atılması gereken bir adım kalmıştı. Göstermelik IŞİD’e karşı operasyonlar şaşaalı Sınır ötesi operasyonlar. Bunlar hükümetin kendisini kurtarma çabasıdır. Ve bunlar Saray operasyonlardır.

Saray kendisine ait bir devlet kurmuş durumdadır. Geçici başbakan ve hükümet de bu kararları uygulamakla yükümlü memurlardır. Bütün bul olup bitenler arasında bizi en çok sarsan şey ölümlerdir.

Bahçeli'ye sert yanıt

Bir gazetecinin sorusu üzerine Bahçeli'nin Yargıtay'a yaptığı çağrıyı değerlendiren Demirtaş, "Eğer korkacak bir şeyimiz olsaydı Ankara’da olmazdık. Asıl kendi kirli geçmişlerine baksınlar. Eli kana bulaşmış, boğazına kadar kana bulaşmış olanlar hesap vermeden hesap sormaya kalkıyorlar. Partileri halk açar halk kapatır" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap