'Büyük Uzlaşma' imzalandı

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda birleşen siyasi partiler ortak deklarasyon imzaladı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Köşk seçimlerinde  'Çatı aday' Ekmeleddin İhsanoğlu adı altından birleşen partiler bugün ortak deklarasyona imza attı. 'Büyük Uzlaşma' sloganıyla yapılan imza töreni Ankara Swissotel'de gerçekleşti. Törende; CHP, MHP, DSP, DP ve BTP'nin genel başkanları hazır bulundu.

CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, DSP Genel Başkanı Masum Türker ve BTP Genel Başkanı Haydar Baş, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı konusunda hazırlanan ortak deklarasyonu imzaladı.

Mutabakat metninde ise şu ifadeler yer aldı:

Türkiye ilk kez toplumsal büyük bir uzlaşıya imza atıyor. Bir arada yaşama kültürüne oldukça ihtiyacımız var. Sosyal adaleti tesis etmek en büyük amacımızdır.

Kuvvetler ayrılığını pekiştirmeyi, nefret, şiddet dili yerine sevgi ve barışı hakim kılmak için siyasi partiler olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığını desteklediğimizi kamuoyuna duyururuz.

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun tüm inanç ve kimliklere eşit ve tarafsız davranacak, Atatürk ilkelerini ve cumhuriyetin temel değerlerini manevi değerlerimizle birleştirecek, ülkemizin birikmiş sorunlarına yeni çözümler üretecek, ötekileştiren değil birleştiren, sadece bir kesimi değil tüm kesimleri temsil eden tarafsız bir cumhurbaşkanı olacağına inancımız tamdır.

Doğa ve tüm canlılar için haydi el ele barış, mutluluk, huzur ve kardeşliğe...

 

Bu konularda ilginizi çekebilir