4 °C

'Cebinden patlayıcı çıktı'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TRT’nin ortak yayınında soruları yanıtladı. Erdoğan Berkin'in ölümü için "Cebinden 11 patlayıcı çıktı" vurgusunu yaptı

'Cebinden patlayıcı çıktı'

İSTANBUL - TRT Haber ve Spor Yayınları Daire Başkanı Nasuhi Güngör'ün moderatörlüğünde gerçeleştirilen programda Başbakan Erdoğan, gazeteciler Ahmet Taşgetiren, Hakan Albayrak ve Nihal Bengisu Karaca'nın gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Erdoğan Berkin'in ölümü için "Cebinden 11 patlayıcı çıktı" vurgusunu yaptı.

İşte konuşmasından satırbaşları;

Bu kişi oradan ülkemi karıştırıyor. Şu anda bunun tedbirlerini alma zorundayız. Amerika'da inzivaya  çekilmek. Bu nasıl inziva. Bizim ülkemizde inzivaya  çekilecek çok yer var.

Bunlar tamamıyla  şantaj olarak kullanılan şeyler. Partilerden istifa eden kişilerin istifa nedenlerini araştırırsak altlarından bunlar çıkabilir.

Bunlara gönül vermiş kardeşlerime sesleniyorum; Şu ifade çok kullanılıyor 'hoca efendi dediyse bunda bir keramet vardır" bu ifade çok yanlış bir yaklaşım tarzıdır. Bunlarda yalan takiye, iftira fitne fesat var. Türkiye Cumhuriyeti'nin başbakanı Tayyip Erdoğan on iki yıldır görevde. Bize  bazen kitaplarını falan gönderiyor. N'oldu ki on iki yılda akla gelecek her türlü iftirayı atma yoluna girdiler. Beni dinlemişler, ailemi dinlemişler, oğlumu kızımı dinlemişler. Bir Müslüman bir Müslümanı dinleyebilir mi gözetleyebilir mi? Şantajı da kullanıyorlar. Bunun uluslararası  boyutu da. Mesela Enerji Bakanım ile görüşüyorum. Bunu bir yerlere servis edersen bu dört dörtlük vatan ihanet suçuna girer. Bizim bu görüşmelerimizi uluslararası yerlere servis etmedikleri ne malum? 

Yutlarda tehdit var

Yurtlarda korku var. bu kişiler tehdit ediyorlar. Bana gelen bir kız öğrencimiz "Eğer onları dediğini yapmazsak başbakanım. annemi babamı arayacaklar, anneme babama sizin kızınız erkeklerle meşru olmayan telefonlar edecekler" diyorlar. Yani bir şantaj var.

Başbuğ iddiaları

Emekliliğini isteyen ahlaksız seviyesiz biri diyor ki ‘Bu tutuklamayı başbakan istedi’ diyor. A'dan Z'ye bunların hepsi yalan. Bunlar takiyeyi, yalanı leblebi çekirdek gibi yerler. Sen benimle kaç kere görüştün. Bunun bedelini ödeyecek. Bazı malum oparasyonu yapıp İstanbul dışına gönderilen savcılar vardı ya bunların hepsi kankaydı. Kendileri için somut delilleri yoksa Tayyip Erdoğan için nasıl oluyor. Onlara da mı montaj kaset yayınlayacaklar? Bakın bugün fezleke ile ilgili tartışma istediler. Dert bugün bunu yapıp burdan netice alırlarsa son günlerde değerlendirebilir miyiz? Bizim arkadaşlarımız onlara gereken yanıtı verdiler. Benim dört bakın arkadaşım gerekeni gerektiği zamanda yapar. Daha önce da yaptılar ve görevlerinden ayrıldılar. Muhalefet soruşturma önergesi vermiyor. Biliyorlar ki buradan bekledikleri neticeyi alamayabilirler. Bugünkü olaydan sonra onlar böyle bir atağa geçseler şaşırmam. Yerel seçimlerden sonra olabilir, arkadaşlarımız verebilir.”

Tahliyeler

Yargı neden bu kadar uzun süre bekliyor. Bu zamana kadar karar verilmez mi bu zulümdür. Çıkanlar beraat etmedi, bunlar tutuksuz yargılanmaya devam edecekler. Bütün bunların hepsinin şahsımla partimle bir ilgisi yoktur. Genelkurmay başkanı ile yaptığım açıklama herkesin malumudur. Tutuksuz yargılanmasını söylemiştim. Yerel mahkeme kararını verdi ve bu bir rahatlama getirmiş oldu. Şu anda içeride nice masum insanlar varken, içeride olan Yakup Köse var. Tüm Türkiye için bunların hepsinin gözden geçirilmesi  lazım.

AİHM kararı

Ülkemizi sadece  karıştırmaya yönelik. Yaptıkları açıklaman tamamen hakikatten uzak, kendilerini haklı çıkaracak yalan yanlış. Böyle şey olmaz.

Berkin'in ölümü

Dışarıdan bize komplo yapılmıyor dersek yanılırız Türkiye'de bir çocuk ölüyor. Bu çocuğun ölümüyle ilgili ilanlar veriliyor üzerine de bu çocuğun katili olarak sahsımı gösteriyorlar.  Ekmek alan çocuğun bir elinde sapan bir elimde taş ne işi var. Cebinden 11 tane çeşitli patlayıcılar çıkıyor demir bilyeler çıkıyor. Doğan Grubu burada başı çekendir,  bizzat açıklıyorum. Sanki polis memuru orada hedef olarak ateş etmiş. Çocuğu yüzünde poşi olduğu zaman bu kaç yaşındadır diye ayıracak durumda değil ki. Birisi Başbakan'ı katili olarak ilan ederken öteki tarafta aynı gün Burak Can'da 42 kovan bulunuyor. Kılıçdaroğlu kasıtlı olarak ‘ışıklar söndürüldü’ diyor. DHKP-C olayı üstleniyor. Hedef saptırmaya çalışıyor. Onun babasının yaptığı açıklamaya bak, onun babası başımız sağ olsun diyor. Öteki tarafta Tunceli var. Yapılanlar 17 Mayıs'ta yapılanların benzeri. Sanki arşivden çıkarmışlar Gezi’de bunu gördük. Ukrayna bizimkinin benzeri, Mısır bizimkinin benzeri. Ben bunu gezi olaylarında Fas'tan dönüşümde tespit ettim. Ülkesini milletini seven vatandaşımızın feraseti  çok farklı.

Polisin kastı olsa, Burakcan'ı öldürenler gibi yapardı. Yüzü poşulu olan bir çocuğun siz kaç yaşında olduğunu bilebilir misiniz? Doğan grubu sürekli bunu yapıyor.

"Bizim intihar etmemizi istiyorlar"

Dedik ki 'yüzde 10 barajını kaldıralım, yüzde 5 barajını getirelim', daraltılmış bölge. 'Olmaz' dediler. Peki, barajı tamamen kaldıralım. 550 milletvekiline 550 dar bölge ilan edelim. Buna da 'olmaz' dediler. Alternatifse alternatifini sunuyoruz. Kusura bakma da biz de herhalde intihar komandosu değiliz, sizin için. Bunlar, kendileri için bizim intihar etmemizi istiyorlar. Siyaset yapıyoruz. Bu yüzde 10 barajını getiren biz olmadık, bizden önceki iktidar oldu. Biz, bu yüzde 10 barajıyla geldik, parlamentoya girdik.

"Yeni süreci inşallah oradan açıklayacağız"

Balkon diyorsunuz, şu anda sadece şu maratonda 42 kere balkondaydım. Zaten balkonlardayız da ama seçimin akşamında inşallah neticeyi aldığımızda o ana kadar olanı değerlendireceğiz, ondan sonra yeni süreci inşallah oradan açıklayacağız.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.