21 °C

'Davutoğlu’nun getiriliş nedeni...'

25 Aralık soruşturmasının kapatılmasına tepki gösteren CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Davutoğlu’nun Başbakanlığa getiriliş nedeni yolsuzluk dosyalarını kapatmaktır” dedi

'Davutoğlu’nun getiriliş nedeni...'

İSTANBUL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir özel televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Gün gelir hesabı sorulur"

25 Aralık soruşturmasının kapatılmasına ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, Davutoğlu’nun Başbakanlığa getiriliş nedeninin yolsuzluk dosyalarını kapatmak olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

“İlk adımını attı, dosyayı kapattı. Ama ne söyledi. ‘Yolsuzluk olaylarını yapanların ellerini kırarız.’ Ellerini kırmadılar. Yolsuzluk varsa üzerine kararlılıkla gidilmeli. Yolsuzluk yapanları koruyacaksanız, ancak bugün kapatırsınız. Ama gün gelir bunun hesabı sorulur.”

“O olmazsa ben gelmem demek adalet istememektir"

Kılıçdaroğlu, Adli Yıl Açılış'ına Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun konuşma yapması nedeniyle katılmamalarını “Savunmayı baro temsil eder. Savunmanın olmadığı yerde hangi adli yılı açacaksınız. ‘O olmazsa ben gelmem’ demek adalet istememektir” sözleriyle eleştirdi.

"Meclis Çiçek'in babasının malı değil"

Erdoğan’ın yemin töreninde yaşanan kitap fırlatma olayını da değerlendiren Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Cemil Çiçek Meclis’i açtıktan sonra Engin Altay elini kaldırarak söz istiyor. Çiçek, ‘isterseniz çıkın’ diyor. Bunu deme hakkı yoktur. Orası Çiçek’in babasının malı değildir. Söz vermek zorundadır. Söz verseydi şunu söyleyecektir, ‘YSK kararının Resmi Gazete’de yayımlanmadığı bir seçim sonucunda siz nasıl meclisi olağanüstü çağırıyorsunuz’ diyecekti ama bu soru sorulmaya dahi izin verilmedi. Meşru müdafaa denen bir kavram vardır. Zorunlu olduğunuz zaman suç işlersiniz ve bu zorunlu olmaktan çıkar. Söz istiyor söz vermiyor. İçtüzüğe göre istiyor. Vermezseniz Anayasa’yı çiğniyor. O zaman Anayasa’nın bir anlamı kalmıyor. Tüm demokrasilerde bu tepkiyi görürsünüz. Neden yadırgıyorsunuz. TBMM Başkanı, meclisin başkanı gibi değil, AKP grup başkanı gibi davranmıştır.”

“Erdoğanla ilişkilerimizi sınırlandırdık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile el sıkışmasının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, Erdoğan’la ilişkilerini sınırladığını ve Kıbrıs’a yapılan ziyarete de CHP milletvekili göndermediklerini kaydetti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap