22 °C

'Dokunulmazlık' Türkiye'nin kaderini belirleyecek

BDP Grup Başkanvekili Buldan fezlekeler üzerinde alınacak kararın Türkiye'nin kaderini belirleyeceğini, dokunulmazlığın kaldırılması durumunda Türkiye demokrasisinin kaybedeceğini belirtti.

'Dokunulmazlık' Türkiye'nin kaderini belirleyecek

ANKARA - BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, "Sadece BDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması Türkiye'de siyasi bir karara neden olur. Bu karar Türkiye'nin kaderini belirleyecektir" derken, "Eğer bugün İmralı ile devlet arasında bir müzakere süreci başlamış olsaydı askeri ve siyasi operasyonlar yapılmazdı" dedi.

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında basın mensuplarının dokunulmazlık konusundaki sorularını da yanıtlayarak şöyle dedi:

"Sadece BDP'nin değil, bütün milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılabilir. Kürsü dokunulmazlığı hariç diğer dokunulmazlıklar kaldırılsın. Biz de ona göre tutumuzu ve tavrımızı belirleyelim ama sadece BDP'ye yönelik bir dokunulmazlık konusu gündeme gelirse biz de bunu parti olarak oturup değerlendiririz.

Çünkü biz bu kararın hukuki bir karar olmadığını siyasi bir karar olduğunu ifade ediyoruz ve alacağımız tavrında siyasi bir karar olduğunu şimdiden ifade etmek isterim.

Sadece BDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması, Türkiye'de siyasi bir karara neden olur. Burada kaybedecek olan Türkiye demokrasisi olur. Sadece BDP kaybetmez. Burada kaybedecek olan Türkiye kamuoyu olur, Türkiye demokrasisi olur. Dolayısıyla verilecek olan kararın çok doğru bir karar olması gerektiğini ifade etmek istiyorum. Bu karar Türkiye'nin kaderini belirleyecektir. Bu karar Türkiye'de siyasi bir karara neden olacaktır. Ve ona göre de verilmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum."

"Müzakerenin başladığı konusu bence doğru bir ifade değil"

Bir basın mensubunun, "Bugün bir gazeteye 'İmralı ile Kandil arasına devlet girdi' başlığı ile bir haber yer aldı. Bu durum söz konusu mu, bir müzakere süreci devam ediyor mu?" sorusuna da Buldan, şu yanıtı verdi:
"Ben herhangi bir müzakere sürecinin henüz başlamadığını ifade etmek istiyorum. Eğer bugün İmralı ile devlet arasında bir müzakere süreci başlamış olsaydı askeri ve siyasi operasyonlar yapılmazdı, BDP'li milletvekillerinin dokunulmazlığı en azından gündeme gelmezdi bana göre. Dolayısıyla bugün herhangi bir müzakerenin başladığı ifadesi bence doğru bir ifade değil. Müzakerelerin başlamasıyla birlikte biz inanıyoruz ki Türkiye bir barış sürecine girecektir, Türkiye'de toplumsal barışın ayakları örülecektir; ne dokunulmazlıklar ne siyasi operasyonlar ne de askeri operasyonlar yapılmayacaktır."

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap