26 °C

'Enerji stratejimizde güvenlik ilk hedef'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, enerji güvenliğinin Türkiye'nin enerji stratejisinin öncelikli hedefi olduğunu söyledi

'Enerji stratejimizde güvenlik ilk hedef'

NEW YORK - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, enerji güvenliğinin Türkiye'nin enerji stratejisinin öncelikli hedefi olduğunu söyledi.  

Bakan Çavuşoğlu, Suudi Arabistan'ın dönem başkanlığını üstlendiği Asya İşbirliği Diyaloğu (ACD) Bakanlar Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bölgede diyaloğun daha fazla geliştirilmesini her zaman desteklediğini belirtti. 

Asya'nın dünya ekonomisinde artan önemine ve enerji pazarına değinen Çavuşoğlu, enerji konusunda Asya ülkeleri arasında işbirliği ve ortak projeler konusunda büyük bir potansiyel olduğunu dile getirdi. 

Bu doğrultuda hayata geçirilen doğalgaz ve petrol boru hatlarını anımsatan Çavuşoğlu, "Enerji güvenliği, Türkiye enerji stratejisinin öncelikli hedefidir. Ulusal kaynakları geliştirmek, enerji çeşitliliğini artırma, yenilenebilir enerjinin payını artırma, nükleer enerji ve enerji sağladığımız rotaları çeşitlendirmek bu stratejimizin bileşenleridir" dedi. 

Türkiye'nin enerji güvenliği için ACD Enerji Eylem Planı'nın hayata geçirilmesine önem verdiğini kaydeden Çavuşoğlu, bunun Asya ülkeleri arasında işbirliğini artırdığını bildirdi. 

Çavuşoğlu, konuşmasında turizm alanında işbirliğine de değinerek Türkiye'nin en fazla turist gelen 7. ülke konumunda olduğunu, Türkiye'nin bu sektörde sağladığı yüksek hizmet kalitesine ilişkin tecrübelerini ACD ülkeleri ile paylaşabileceğini kaydetti. 

Öte yandan Çavuşoğlu, New York temasları kapsamında bugün Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ve Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayed Al Nahyan ile de bir araya geldi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap