13 °C

'FETÖ tüm ülkelerle aramızı bozmaya çalıştı'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "FETÖ sadece Rusya ile değil tüm ülkelerle ilişkimizi bozmak için açık açık çaba sarf ediyor." dedi.

'FETÖ tüm ülkelerle aramızı bozmaya çalıştı'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Anadolu Ajansı Editör Masası toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu, "FETÖ sadece Rusya ile değil tüm ülkelerle ilişkimizi bozmak için açık açık çaba sarfediyor." dedi.

"(Rusya ile) Suriye konusunda daha önce aramızda değişik mekanizmalar vardı" ifadesini kullanan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Askerler arasında dışişleri bakanlıkları arasında ve istihbaratta. Ve şimdi üçlü bir mekanizma kuruyoruz. Bu akşam St. Petersburg'a gidiyorlar. MİT Müsteşarımızla beraber bizim bakanlıktan ve Silahlı Kuvvetlerden bir askerimiz gidecek. Daha sonra bunu daha üst düzey, dışişleri bakanlarının da katıldığı düzeyde gerçekleştireceğiz."

Suriye konusunda ateşkes, insani yardım ve siyasi çözüm konusunda (Rusya ile) aynı düşündüklerini belirten Bakan Çavuşoğlu, "Ateşkesin nasıl sağlanacağı konusunda farklı düşünceler olabilir. Biz özellikle sivillerin zarar gördüğü saldırıları istemiyoruz. Ve terör örgütlerinin dışındaki ılımlı muhalefete de saldırı yapılmasını uygun görmüyoruz. Halep’in kuşatılmasını da uygun görmüyoruz." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, "Rusya ile olan ilişkilerimizin geleceğini (Batı) onlar belirlemez." dedi.

'Türkiye başka arayışa girmek zorundadır'

Türkiye ve Rusya'nın savunma sanayi işbirliğini artırma kararına ilişkin Bakan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"NATO bölgesi dışından savunma sanayiyle ilgili füze dahil işbirliği yapan ülkeler var. Dolayısıyla Türkiye bugüne kadar NATO üyesi ülkelerle bu konuda işbirliği yapmak istedi. Ama elde ettiği sonuçlar bizi tatmin etmedi. O nedenle bizim başka arayışlar içine girmemiz son derece normaldir. Ama bunu NATO'ya karşı bir adım olarak görmüyoruz.

Benim de kendi savunma sistemimi kurmam lazım ve kendi teknolojimi başka ülkelerle işbirliği yaparak geliştirmem lazım. O zaman da sen (Batı) bunları yapmıyorsan, bize yanaşmıyorsan müttefik olarak, Türkiye'de başka arayışlar içine girmek zorundadır. Ben bu teknolojileri geliştirmek zorundayım, kendi güvenliğimi sağlamak durumundayım, savunma sistemimi kurmak zorundayım."

'Mısır'a gideceği yönünde bilgi yok'

Çavuşoğlu, Libya'da FETÖ'ye ait okulların kapatıldığını söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, "Mısır'ın FETÖ'yle ilişkilerini artırma gayretini ya da FETÖ'nün Mısır'la ilişkilerini artırma gayretini görüyoruz ama (FETÖ elebaşının) Mısır'a gideceği yönünde herhangi bir somut bilgi yok." dedi.

Yurtdışındaki FETÖ firarilerine ilişkin Çavuşoğlu, "Abdullah Büyük adlı bir FETÖ mensubunun Bulgaristan'a siyasi sığınma talebi Bulgar makamları tarafından reddedildi. Bulgar makamları iade kararı verdi ve şu anda Türkiye'ye getiriyoruz." diye konuştu.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap