6 °C

'Gül oyun dışı bırakıldı'

CHP sözcüsü Haluk Koç, "AKP içinde parti içi savaş kapıya dayanmıştır. Sayın Gül oyun dışı bırakılmış, İstanbul’a hicreti zorunlu kılınmıştır" dedi

'Gül oyun dışı bırakıldı'

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Cumhurbaşkanı seçilen Başkan Erdoğan’ın durumuna işaret ederek, “Devlet tüm kurumları, tek kişinin siyasi çıkarları üzerinde buharlaştırılmış durumda. Hukuk işletilmiyor, Anayasa devlet kurumları eliyle ihlal ediliyor. Tek bir kişi, tüm anayasa ve hukuk sistemini çiğniyor” dedi. 

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı. Toplantı devam ederken basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Koç, MYK’da kurultay hazırlıklarının ve gündemdeki siyasi konuların değerlendirildiğini kaydetti. 

Türkiye’de Resmi Gazete’nin ilk defa lokavt ilan ettiğini belirten Koç, yasal zorunluluk nedeniyle yayımlanması gereken YSK kararlarının bizzat Başbakanlığın talimatıyla gizlenir, yayımlatılmaz hale getirildiğini ifade etti. YSK’nın 15 Ağustos Cuma günü Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili resmi kararını açıkladığını ve ilgili kararı Resmi Gazete’ye yayımlanmak üzere sunduğunu kaydeden Koç, “Resmi Gazete 5 gündür susmuş, susturulmuş durumda” dedi. 

"Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık ortaklaşa suç işliyor"

Anayasaya göre tüm kurum, kuruluşlar ve kişilerin YSK’nın kararlarına uymak zorunda olduklarını vurgulayan Koç, şöyle devam etti: 

“Başbakanlık ve Resmi Gazete, maalesef bu işin üstüne yatar pozisyona geldi. Anayasa gereğine ilişkin emri yerine getirmiyor. Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürü Sayın Mustafa Özyar, nedense izne çıkıyor, bu süre içerisinde veya izne çıkma talimatı alıyor. Yerine vekalet eden kişi görevini aynı şekilde yapmıyor. Sonuç, Türkiye Cuma akşamından itibaren buharlaşmış ülke konumundadır. Tüm kurumlarıyla siyaseten tarif edilemeyen bir ülke konumuna düşmüştür. Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Başbakanlık, görevlerinin gereklerini yerine getirmek durumundalar. Ortaklaşa hareket ederek anayasa ihlali yapmaktalar ve suç işlemektedir.” 

Bu aşamada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün boşalmış olan Başbakanlığa atama yapması gerektiğini de belirten Koç, “Cumhurbaşkanı anayasada görülen yetkilerini alenen çiğniyor, Anayasayı ihlal suçu işliyor. TBMM Başkanı Sayın Çiçek de bu Anayasa ihlal suçuna ortaklık etmektedir. Çiçek, Cuma günü Cumhurbaşkanı seçilen Başbakanın Meclis üyeliğinin bittiğini ilan etmek zorundaydı. Başbakanlık ise YSK kararını yayımlattırmamaktadır, suça ortaklık etmektedir” dedi. Koç, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın da seçilenin siyasi parti üyeliğinin bittiğini ilan etmesi gerektiğinin altını çizdi. 

"Bireysel başvuru yoluyla talepte bulunma aşamasına geldik"

Koç, Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Erdoğan’ın AK Parti kurultayına katılamayacağının da açık olduğunu ifade eden Koç şöyle devam etti: 

“Devlet tüm kurumları, tek kişinin siyasi çıkarları üzerinde buharlaştırılmış durumda. Hukuk işletilmiyor, Anayasa devlet kurumları eliyle ihlal ediliyor. Tek bir kişi, tüm anayasa ve hukuk sistemini çiğniyor. Bütün bunları topladığınızda, 17-25 Aralık süreçleriyle beraber ve şimdi yaşatılan bu süreç, eninde sonunda sorumlularını yargı mutlaka taşıyacaktır. Hırsızlık, yolsuzluk, kalpazanlık... Şimdi Anayasayı da ihlal etmek suçu da eklenmiş vaziyettir. Bunun bedelinin, bir hukuk devletinde eninde sonunda çok ağır bir şekilde ödetileceği açıktır. Türkiye’nin Anayasal kurumları 15 Ağustos tarihi itibariyle, seçilmiş cumhurbaşkanı konumunda olan Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel ve siyasi çıkarları doğrultusunda hareket eder noktadadırlar. Anayasal kurullar, büyük ölçüde işlevlerini kaybetmişlerdir. Artık Türkiye’de hak arama özgürlüğü, adil yargılanma konusunun gerçekleşmesi noktasında etkili başvuru yolları ortadan kalkmış durumdadır. Bu konuda toplumun hukuki alanda taleplerini karşılama noktasında Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yoluyla talepte bulunma aşamasına gelinmiştir. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bireysel başvuru yolu açılmış durumdadır.” 

"Alman istihbaratı da paralelcilerin eline mi geçti"

Alman istihbaratının Türkiye’yi dinlemesiyle ilgili de değerlendirmede bulunan Koç, hükümete yüklendi. Konuyla ilgili Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun konuşmasının yeterli olmadığını ifade eden Koç, Başbakan Erdoğan’dan açıklama beklediklerini söyledi. Koç, “Sen değil miydin, Mısır için ortalığı ayağa kaldıran. Suriye’nin içişlerine karışan. Dışişleri Bakanlığı’ndaki dinleme kayıtları ortaya çıktığında ortalığı bir birine katan. Bütün yaptıklarınız ettikleriniz uluslararası istihbaratın bilgisi dahilinde. Siz sadece IŞİD’in rehinesi değil, siz uluslararası rehinesiniz. Şu kadroya bakar mısınız, sus puslar. Alman istihbaratı da paralelcilerin eline mi geçti? Neler karıştırdınız, hangi pisliklere bulaştınız. Hangi bilgilerin şantajı altındasınız. Sadece siz değil, Türkiye’yi de o Şantajın içine soktunuz. Nasıl rehin düştün sen? Acı olan devletin bu kademesinde tüm yaşananlar, uluslararası örgütlerin takibinde ve ne yazık ki arşivinde” diye konuştu. 

"Sayın Gül oyun dışı bırakılmıştır"

Haluk Koç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çankaya Köşkü’nde verdiği ikinci veda resepsiyonundaki açıklamalarına ilişkin de konuştu.  CHP’nin kurultayını fırsat bilerek örtülmeye çalışılan asıl sorunun AK Parti’nin iç çatışmaları olduğunu belirten Koç, şunları kaydetti: 

“CHP kurultayını yapar, aday olur, seçim yapılır, hep beraber kucaklaşarak yolumuz devam ederiz. Ana sorun AKP’nin iç çatışmalarıdır. AKP içindeki magmayı Sayın Cumhurbaşkanı dünkü açıklamaları ile ortaya çıkarmıştır. Sayın Cumhurbaşkanın üslubunda önüne çıkan her şeyi eritebileceği gibi AKP’yi de eriteceği görülüyor. Bu AKP için ciddi bir sona gidişin ön habercisidir. CHP’deki bit deve oluyor, ama belli odaklar AKP içindeki bu fokurdanmayı görmemezlikten gelemezler. AKP içinde parti içi savaş kapıya dayanmıştır. Sayın Gül oyun dışı bırakılmış, İstanbul’a hicreti zorunlu kılınmıştır.” 

"Gül, boğazdan geçen vapurlarla yetinmeyecek"

Koç, Gül’ün kendisine bu haksızlığı yapanlarla hesaplaşacağını da belirtirken, “Siz inanabiliyor musunuz, Sayın Gül’ün görev süresi bittikten sonra İstanbul’a yerleşip boğazdan geçen vapurları seyredeceğine? Bu manzarayla yetineceğine ben de inanmıyorum. Kurduğu partinin artık elinden kayıp gittiğini gören Sayın Gül, ya bu duruma ‘dur’ diyecek, parti içi muhalefet soyunarak kendi elleriyle partiye kazandırdığı Davutoğlu’na rakip olacak ya da yeni dönemde yeni bir partinin arayışı içinde olacağını söylemek için kahin olmaya gerek yok. Ya da olağan AKP kongresinde ‘kıdemlilerle yeni yetmelerin’ bir iç siyasi mücadelesine tanık olacağız demektir” diye konuştu.

 "Heykel olayı provokasyon kokuyor"

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’a da seslenen Koç, “Bu tür provokasyonlar hiç kimseye fayda getirmez. Hep beraber bu topraklarda yaşayacağız. Hep beraber, kardeşçe, demokratik bir ülkenin tüm alt yapısını hep beraber dün nasıl kurduysak, bugün de çağın demokrasi anlayışında hep beraber yapacağız. Onun için herkesi sağduyuya, izan sahibi olmaya davet ediyorum. Buram buram provokasyon kokan, bir devlet oyunu olduğu çok açık ortada olan bu heykel olayının sorumlularının, oraya dikilmesine müsaade edip, daha sonra tepkileri kabartarak kaldırma yoluna giderken yaşanabilecek olayları başka bir siyaset malzemesi olarak kullanacaklarının, ben dikkatle izlenmesini söylüyorum” diye konuştu.

"İnce'ye:  Herkes söylediğinin siyasi sorumluğunu taşır”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Koç, kurultayda genel başkanlığa adaylığını açıklayan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik “diktatör” ifadesini kullanmasını, “CHP’de adaylık için iddia ortaya koyan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Herkes söylediğinin siyasi sorumluğunu taşır” sözleriyle değerlendirdi. 

"Seyirci engellemek gibi bir tedbir yok"

Koç, kurultay hazırlıklarıyla ilgili de, “Kurultayla ilgili tarih, yapılacağı yer bellidir. Spor salonlarının karışıklığından öte zorunluluktan doğan bir yer seçimi oldu. Hiç kimsenin seyirci engellemek, katılımı azaltmak gibi tedbiri yok. İsteyen gelsin, buyursun. Ana giriş, izleyici girişi olacak. Her türlü fuayesiyle, alanıyla, bütün modern imkanıyla çok açık, demokratik bir süreç CHP tarafından işletilecek” diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu yemin törenine katılmıyor

Sorulan bir soru üzerine Koç, Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Erdoğan’ın 28 Ağustos’taki yemin törenine katılmayacağını söyledi. Koç, “Bu hukuksuzluk sürecinde, yemin edecek kişi, Anayasa’ya bağlılığına yemin edecek. Anayasa ihlal ediliyor, ortada. Yüzde 38,5 oy aldı adayımız, belki 38-39 arkadaşımız katılır. Kimseye zorlama yapmıyoruz. Diğer arkadaşlarımız konusunda alınmış bir karar yok” dedi. 

"Bütünleştirici Kurultay"

Koç, kurultayın bir tasfiye süreci anlamına gelmediğini de vurgularken, bunun bütünleştirici bir kurultay olacağını belirterek, kurultay sloganlarının da bu yönde hazırlanacağının sinyalini verdi. 

Koç, bir başka soru üzerine parti yönetimin belirlenmesinde çarşaf listenin esas olduğunu, ancak kurultay sırasında verilen önergenin kabul edilmesiyle blok liste yönteminin de kullanılabileceğini belirtti. Çarşaf liste yönteminin kullanılması durumunda genel başkan adayları tarafından “anahtar listelerin” çıkarılmasının doğal olduğunu, bu durumun bir karmaşaya neden olacağını düşünmediğini söyleyen Koç, “CHP delegesi bu konuda deneyimlidir” ifadelerini kullandı. Koç, kurultayda oy kullanma salonun da ayrı olacağını belirtti. 

 "Sarıgül MYK toplantısına girmedi"

Koç, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül’ün CHP’nin Pazar günkü MYK toplantısına katılmadığını söyledi. “Sayın Sarıgül MYK toplantısına girmemiştir” diyen Koç, Sarıgül’ün parti yönetimine gireceği yönündeki yorumlarla ilgili de kurultayda yapılacak seçimleri işaret ederek, “O listelerde herkes aday olabilir” dedi. 

Koç, milletvekillerine gönderilen “kurultay tamamlanana kadar yazılı ve görsel basına açıklama yapmamaları” konusundaki mesajla ilgili de, bunun “Kalıcı kırgınlara yol açacak ifadelerden kaçının” anlamına gelen bir mesaj olduğunu söyledi. Koç, herhangi bir demokratik hakkın engellenmesinin söz konusu olmadığını da vurguladı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.