4 °C

'Mağdur vatandaşlarımıza şefkat elini uzatacağız'

Başbakan Davutoğlu, "Hendeklerin, barikatların baskısı altında mağdur olan vatandaşlarımıza şefkat elimizi uzatacağız. Onları namerde muhtaç etmeyiz, namerdin insafına da terk etmeyiz" dedi.

'Mağdur vatandaşlarımıza şefkat elini uzatacağız'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hendeklerin, barikatların baskısı altında mağdur olan vatandaşlarımıza şefkat elini uzatacağız . Onları namerde muhtaç etmeyiz, namerdin insafına da terk etmeyiz" dedi.

Davutoğlu, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) divan toplantısında yaptığı konuşmada, "Ayrışma yerine birleşmenin, çatışma yerine diyaloğun, şiddet ve terör yerine huzurun, özgürlüğün ve demokrasinin hakim olacağı bir ülke inşa etmeye çalışıyoruz. Zorluklarımız elbette var ama onları aşacak kudret ve iradeye sahibiz. Bu ülkenin artık eski Türkiye'nin alışkınlıklarını taşımaya tahammülü yoktur.

Türkiye'nin, potansiyeli çok yüksek bir ülke olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Biz artık ülke olarak, millet olarak enerjimizi, Türkiye'nin geleceğini inşa etme yolunda seferber etmek durumundayız. Türkiye büyük bir ülke, çok dinamik, potansiyeli çok yüksek bir ülke. Dışarıdan bakan herkes Türkiye'nin ışığını, aydınlığını, göz alıcı gelişmesini görüyor. İçerde maalesef özellikle muhalefet partilerinin çatışmacı tavırları nedeniyle bu gerçeği göremeyen, bu gerçeğin üstünü örtmeye çalışan kesimler var ancak güneş balçıkla sıvanmaz."

'Sukutuhayale uğradılar'

Türkiye'de kaos yaşanması için çaba sarf edenler bulunduğunu vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"O, dışarıdan Türkiye'yi idare etmeye çalışanlar, içeride bir kaos çıksın diye beddua edenler, onun için çaba sarf edenler, fitne çıkarmak için her türlü yayını yapanlar, içeride onlarla işbirliği yapanlar, bunların hepsinin çabalarını dört gözle bekleyerek 'Ah Türkiye'nin ayağı bir sürtse, ah AK Parti'nin yürüyüşü bir yavaşlasa' diye bekleyenlerin hepsi sukutuhayale uğradılar."

'İleri teknoloji ürünlerin ihracatını teşvik edeceğiz'

Davutoğlu, üst, orta ve ileri teknolojili ürünlerde kamu alımı garantisine dayalı yeni tedarik modellerinin hayata geçirileceğini belirterek, "Yeter ki siz orta ve yüksek teknolojili üretime doğru kayınız. Ayrıca orta ve yüksek teknolojili yatırımlara uzun vadeli finansman ortamı sağlayacağız. Böylece katma değeri yüksek, ileri teknoloji ürünlerinin üretim ve ihracatını teşvik edeceğiz" dedi.

'Şefkat elimizi en müşfik şekilde uzatacağız'

Terör örgütünün saldırıları nedeniyle huzursuzluk yaşayan vatandaşları yalnız bırakmayacaklarına işaret eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"O hendeklerin, o barikatların baskısı altında mağdur olan vatandaşlarımıza da şefkat elimizi en müşfik şekilde uzatacağız. Terör sebebiyle ellerinde tek bir bavulla yollara düşen insanlarımızın, haftalardır dükkanlarını açamayan esnafımızın her türlü ihtiyaçlarını karşılayacağız. Onları namerde muhtaç etmeyiz, onları namerdin insafına da terk etmeyiz."

'Kimse farklı bir yönetim arayışı içine girmesin'

Türkiye'nin geleceğine yönelik tuzaklar kuranların, halkın desteğini görecekleri yanılgısına düştüğünü bildiren Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çok tuzak kurdular ve zannettiler ki halk onlara destek verecek, vermediler. Türkiye'de öz yönetim, söz yönetim yok. Türkiye'de 1 Kasım seçimlerinde olduğu gibi sadece ve sadece milli iradeye bağlı milli yönetim var. Tüm bu millet, bu milli yönetimin sahibidir. Kimse farklı bir yönetim arayışı içine girmesin. Milli iradeye dayalı milli yönetim içinde herkes Meclis'te istediğini söyler, herkes özgürce demokratik siyaseti yapar ama kimse bu milletten almadığı bir hakkı kullanamaz."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.