9 °C

'MIZRAK-U' testi geçti

Yerli üretim olan uzun menzilli tanksavar füzesi 'MIZRAK-U' ilk testini başarıyla geçti

'MIZRAK-U' testi geçti

İSTANBUL - Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Roketsan'ın birlikte yürüttüğü ve tamamen yurt içi altyapı kullanılarak tasarlanan uzun menzilli tanksavar füzesi MIZRAK-U ilk test başarıyla geçtiği açıklandı.

Açıklama, Roketsan Genel Müdürü Selçuk Yaşar tarafından yapıldı. Yaşar, 'MIZRAK-U''nun ilk testi için, füzenin Konya Karapınar'daki ilk testinde helikopterden kızılötesi arayıcı başlığıyla yapılan atışta yüzde 100 başarı elde ettiğini kaydetti. 

Seri üretim 2015'te

"MIZRAK-U"nun test sürecinin bu yıl devam edeceğini ve kalifikasyonunun tamamlanacağını ifade eden Yaşar, 2015 yılında seri üretime geçmeyi planladıklarını bildirdi. 

Seri üretimin ardından füzenin ihracını gerçekleştirmeyi hedeflediklerini ifade eden Yaşar, "Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) dünyada büyük bir referans. 

Dolayısıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullandığı bir ürün müşterinin büyük ilgisini çekiyor, güven duyuyor ve kabul görüyor. 

Dolayısıyla MIZRAK'ın, TSK'nın envanterine girdikten sonra CİRİT'e benzer bir şekilde çok kapsamlı pazarlarda ihracat yapılabileceğini düşünüyorum" diye konuştu. 

Tek yeni nesil tanksavar

Füzenin özellikle Orta Doğu, Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerine ihraç edilebileceğine işaret eden Yaşar, "Dünyada bizim yaptığımız gibi şu anda modern, yeni nesil bir tanksavar tasarımı yok. Dünyadaki şu anda en yeni tanksavar füze tasarımı Roketsan tarafından yapılıyor. 

Mevcut sistemlerin en iyi özelliklerini alarak yaptığımız bir tasarım. Dolayısıyla en üst teknoloji diyebiliriz. Bu çerçevede ihraç şansının da yüksek olacağını düşünüyorum. 

Çok üstün özellikleri var. Pazarda çok iddialı bir ürün olacak" ifadesini kullandı.  

ATAK helikopterinde kullanılmak üzere geliştirilen MIZRAK-U füzesi, azami 8 kilometre menzili ile yüksek vuruş hassasiyeti ve etkin zırh delme yeteneğine sahip.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.