7 °C

'Neşter-2' davasına bozma kararı

Yargıtay, avukatlar Güryel, Öztunç, Altuntaş ile iş adamı Erdavran'ın çeşitli hapis cezalarına çarptırılmasına ilişkin kararı bozdu

'Neşter-2' davasına bozma kararı

ANKARA - Yargıtay 4'üncü Ceza Dairesi, 'Neşter-2' davasının sanıkları avukatlar Cenk Güryel, Özgün Öztunç ve Galip Altuntaş ile iş adamı Haldun Erdavran'a, "bazı davaların sonucunu etkilemek için yargı mensupları üzerinde nüfuz kullanarak baskı kurmak ve bu yolla haksız çıkar sağlamak" suçundan verilen 2 yıl 1 ay ile 12 yıl 1 ay arasında değişen çeşitli hapis cezalarına ilişkin kararı, "eksik soruşturma ve yetersiz gerekçeyle hüküm kurulduğu"na işaret ederek bozdu. 

Ankara 21'inci Asliye Ceza Mahkemesi, Erdavran, Güryel, Öztunç ve Altuntaş'ın, sanıklardan Mehmet Nazif Edin'in serbest kalmasını sağlamak için nüfuz kullandıkları gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 277/1. maddesinde düzenlenen "yargı görevi yapanı etkileme" suçundan 2 yıl 1'er ay hapis cezasına çarptırmıştı. Erdavran ile Güryel, Ankara 7'nci Ticaret Mahkemesi'nde görülen "Telekom-Turkcell" davasında Turkcell lehine nüfuz kullanmak suçundan 2 yıl 6'şar ay ve Cenk Güryel ayrıca mobil santralin Samsun'a kurulması işlemiyle ilgili olarak Ankara 10. İdare Mahkemesi'nde görülen "Santral Davası"nda nüfuz kullanma girişiminde bulunmaktan 2 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmıştı. Özgün Öztunç, Haldun Erdavran ve Cenk Güryel, "Hayat Bilgisi" dizisinin yayımına tedbir konulması isteğinin reddine karar verilmesi ve "Passaparola ile Pazar Yıldızı" programlarıyla ilgili davalarda bir tarafın lehine karar verilmesini sağlamak için de nüfuz kullandıkları gerekçesiyle TCK'nın 277/1. maddesi uyarınca her bir dava için 2 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Ankara 21'inci Asliye Ceza Mahkemesi, sanıkların yargılanma sürecinde sergilediği "rahat ve pervasız tavırlar" nedeniyle cezaların alt sınırdan belirlenmesinin adil ve caydırıcı olamayacağını düşünmüş ve cezaları yasanın öngördüğü üst sınırdan vermişti. 

Kararın sanıklar tarafından temyiz edilmesinin ardından Yargıtay 4'üncü Ceza Dairesi, davanın temyiz incelemesini tamamladı. Daire, sanıklar hakkında verilen hapis cezalarını bozdu. Yüksek Mahkeme, karara kanıt olarak sunulan "iletişimin tespitine dair belgelerin yasal dayanağını oluşturan kararların duruşmada okunmadığı, iletişimin tespitinin kim hakkında, hangi suça ilişkin olarak ve hangi süreyle gerçekleştirildiği, hukuka uygun ya da aykırı olarak elde edilip edilmediği hususlarının tartışılıp değerlendirilerek gerekçeye yansıtılmadığına" dikkati çekti. Yargıtay 4'üncü Ceza Dairesi, sanıkların sergiledikleri "rahat ve pervasız tavırlar" nedeniyle cezaların yasanın öngördüğü üst sınırdan verildiğini hatırlatarak, "cezaların hükümlülük kararlarının birinde 2 yıl 6 ay, diğerinde ise 3 yıl hapis olarak farklı biçimde uygulanmasının nedenlerinin açıklanmadığını" belirtti. 

Yargıçların da davada tanık olarak dinlenmediklerine işaret eden Yargıtay 4. Ceza Dairesi, sanıklar Cenk Güryel, Galip Altuntaş ve Özgün Öztunç'un adli sicil kayıtlarının da dosyada bulunmadığını tespit etti. Daire, eksik soruşturma ve yetersiz gerekçeyle hükümlerin kurulduğuna işaret ederek, sanıklar Haldun Erdavran, Cenk Güryel, Galip Altuntaş ve Özgün Öztunç'un temyiz istemlerini yerinde görerek, sanıklar hakkında verilen hapis cezalarını bozdu. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap