7 °C

'PYD, Fırat'ın batısına geçmeyecek'

Başbakan Yıldırım ile ABD Başkan Yardımcısı Biden ortak basın toplantısı düzenlendi.

'PYD, Fırat'ın batısına geçmeyecek'

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ABD Başkan Yardımcısı Biden resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'da. İlk olarak Meclis'i ziyaret eden Biden, Başbakan Yıldırım'la biraraya geldi. Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenlendi.

Biden: ABD darbe girişimini desteklemedi, kınadı

Biden'ın konuşmasından satırbaşları: 

"ABD hiçbir zaman olan bitenden haberdar olmamıştır. Bizim önceden bir bilgimiz yoktur. Desteklemedik. ABD darbe girişiminden dolayı üzgündür ve bunu nefretle karşılamaktadır. Türkiye'nin ABD'den daha iyi dostu yoktur. ABD darbe girişimini desteklemedi, kınadı."

"ABD, 15 Temmuz'da darbe girişimini derhal kınadı, Obama Türk hükümetine destek bildiren ilk devlet başkanlarından biriydi."

"Sadece meclis değil, bütün Türk halkı yaralanma duygusunu yüreğinde hissetti. Bütün dünya bunu seyrederken, Cumhurbaşkanı'nın cesaretini gördük. Türkiye Cumhurbaşkanı'nın telefon kaydını duyduk o gece. ABD olanlardan çok üzgündür. Türk halkının cesaretine hayran kaldık."

"Temel demokratik prensipleri paylaşıyoruz. Halk tankların üzerine çıkarak demokrasiyi korumaya çalıştı. Sokaklara dökülerek demokrasinizi yeniden kazandınız."

"Bu şekilde Gülen'i teslim edebiliriz"

"Darbe teşebbüsünden sorumlu olanları önünüze getirmek için hükümetimiz elinden geleni yapacaktır. Ülkemizin temeli olan yasalar vardır. Başbakana da söylediğim gibi Gülen hakkında biz işbirliği yapıyoruz. Bizim hukuk uzmanlarımız şu anda Türk meslektaşlarıyla çalışıyor, delilleri ve belgeleri inceliyorlar. Bu belgelerin Amerikan yetkililerine takdim edilmesi ve bizim yasalarımız ve suçluların iadesi anlaşmasına göre hazırlanması lazım. Bu şekilde Gülen'i teslim edebiliriz. Bizim hiçbir şekilde bir kişiyi korumak, özellikle bir müttefikimize zarar veren bir kişiyi koruma niyetimiz yoktur ama yasalarımıza uymak mecburiyetimiz vardır." 

"Bizim hiçbir şekilde herhangi bir kişiyi korumak, özellikle bir müttefikimize zarar veren bir kişiyi koruma düşüncemiz yok. Ama bizim yasalarımıza uyma zorunluluğumuz var."

"Biz bütün delilleri göz önünde bulundurarak Amerikan mahkemesine başvuracağız. Her zaman bu biraz zaman alır." 

"Ama adalet bu şekilde çalışıyor. Türk milletinin kızgın olduğunu anlıyorum. Ama bundan şüpheniz olmasın. Süreç devam edecek. Hiç bir ülke böyle bir harekete tolerans gösteremez. Türk milleti de bu affedilmez terör hareketine maruz kalmıştır."

"Koalisyon güçleri olarak DEAŞ'ı vurmaya devam edeceğiz. Suriye'de bir çözüm bulmak için çalışıyoruz."

"YPG güçleri Fırat'ın diğer tarafına geçmemelidir. YPG unsurları Fırat'ın batısına geçerse hiçbir şekilde ABD' den destek alamayacaklar."

"İade sürecini başlatmış bulunuyoruz"

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından satırbaşları: 

"ABD Başkan yardımcısı Sayın Joe Biden'ı Ankara'da misafir etmekten büyük onur duyuyoruz. Size ve heyetinize bu ziyaretiniz sırasında başta 15 Temmuz darbe girişimi olmak üzere, bölgesel konularda fikir alışverişinde bulunduk. Sizin de dediğiniz gibi ABD-Türkiye arasında köklü bir ilişki var. 15 Temmuz gecesi askeri üniformalılıların Türkiye'de giriştiği ve başta Sayın Cumhurbaşkanımızın ve 79 milyonun karşı duruşu sayesinde bir darbe girişimi gerçekleşti."

"Bu alçak darbe girişiminin başı olarak, azmettiricisi olarak bildiğimiz düşündüğümüz Fethullah Gülen'in gerekli işlemler yapılarak ülkemize iadesi sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu sürece ilişkin gerek hükümetimize gerek Türk halkına yapmış olduğunuz samimi açıklamalardan dolayı size teşekkür ediyoruz. Bizim buradaki en büyük beklentimiz bütün hukuki süreçlerin zaman kaybetmeden ilerlemesi ve buradan milletimizin beklentisi doğrultusunda bir karar çıkmasıdır."

"Dolayısıyla bundan sonraki süreçte eğer bu terörbaşının cezalandırılmak üzere, ülkemize iadesi süreci hızlandırılabilirse, buradaki ilişki artarak devam ederse Türk milletinin hayal kırıklığı da çok hızlı bir şekilde müspete dönecektir. Sizlerin de ifade ettiğiniz gibi bugüne kadar terörle mücadele adına birlikte mücadeleyi değerlendirdik. Ve başta Suriye olmak üzere DEAŞ konusunda gerekli adımları attık. 

Suriye'de durum iç açıcı değil. 500 bine yakın insan hayatını kaybetti. Türkiye 3 milyona yakın insana kucak açtı, ekmeğini paylaştı ve paylaşmaya da devam edecektir ama bu sürdürülebilir bir durum değildir. Bölgedeki Rusya, İran gibi ülkelerin de uzlaşısıyla ortak bir uzlaşmayı gerçekleştirmemiz lazım. Burada iki önemli nokta var bunlardan biri Suriye'nin toprak bütünlüğünü korunması, ve etnik gruplara yönelik bir bölünme gerçekleşmemesidir. Güney sınırımızda yeni bir Kürt oluşumunu kabul etmiyoruz."

"PYD mensupları Fırat'ın batısına geçmemeli"

"Bir süreden beri Suriye Arap Koalisyonu adıyla bir yapı oluşturuldu ve Fırat'ın batısındaki Membiç şehrinin DEAŞ'tan alınması operasyonu yapıldı. Membiç'ten kaçan DAEŞ mensupları Türkiye sınırındaki Cerablus'a geldiler bunların peşinden PYD'de yukarı doğru geldi. Türkiye'nin güvenliği için bu bölgeye geceden itibaren bir topçu ateşi başlattık ve bu unsurları püskürttük. Bu konuda ABD'yle başından beri mütabakata vardığımız bir konu var o da PYD mensuplarının Fırat'ın batısına ilerlememeleridir. Bu konuda bugün ABD yönetiminin hassasiyetini yeniden gördük ve PYD/YPG unsurlarını Fırat'ın batısına geçirmemek konusunda hassasiyetlerini birkez daha teyit ettik bunun içi teşekkür ediyorum. PYD, IŞİD konusunda yararlı olabilir ama bir terör örgütünü başka bir terör örgütüyle alt ederseniz ondan sonra elinizde kalan terör örgütünü nasıl alt edeceğiniz önemli bir konu olarak önünüze gelecektir. O yüzden tehlikenin büyümemesi bakımından YPG ve PYD’ye de bakış açısını tekrar gözden geçirme ihtiyacı olduğunu ifade etmek isterim." 

"Amerikan yönetimi hem Sayın Obama, hem Biden bu darbe girişimini tasvip etmediklerini belirtmişlerdir. Bizim için değerli olan budur. Bunun dışında halk arasında başka algılar vardır ama bu ziyaretlerin amacı bu algıyı değiştirmektir. Eminim ki bu teröristbaşının iadesine yönelik süreçlerin sağlıklı işlemesi vatandaşlarımızın zihniyetindeki bu algıyı da kısa sürede olumlu hale dönüştürecek böylece varolan dostluğumuz artarak devam edecektir." 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap